RSS zoznamy

Back

Poludňajší koncert Simony Eisinger a Manfreda Schiebela

Poludňajší koncert Simony Eisinger a Manfreda Schiebela

1.10.2019 | Kultúrna diplomacia | Kultúrna prezentácia | Prezentácia Slovenska v zahraničí

Ďalší z pravidelných Lunchkoncertov na Slovenskom inštitúte vo Viedni 1. októbra 2019 bol plne v znamení opernej speváčky Simony Eisinger, vynikajúcej sopranistky so slovenskými koreňmi pôsobiacej už dlhodobo vo Viedni. Na klavíri ju sprevádzal známy rakúsky klavirista Manfred Schiebel. Zazneli diela Wolfganga Amadea Mozarta, Mikuláša Schneidera-Trnavského, Eugena Suchoňa a Guntolfa Paltena – rakúskeho skladateľa, ktorý podobne ako Mozart zhudobnil viacero rokokových básní. Rakúske publikum si dlhotrvajúcim potleskom vyžiadalo na záver prídavok Najkrajší kút v šírom svete od Gejzu Dusíka.

 

Simona Eisinger hosťuje ako operná a operetná speváčka vo Volksoper Viedeň, Theater an der Wien, Gärtnerplatztheater München, Landestheater Linz a Stadttheater Klagenfurt. S orchestrálnymi koncertmi vystupovala vo filharmónii Gasteig v Mníchove, v Konserthuset v Štokholme, ako aj v Tokyo Opera City Hall. Simona Eisinger spolupracovala s medzinárodne uznávanými hviezdami ako Brigitte Fassbaender, Edita Grúberová, Bobby Herzl, Emmy Werner, Christof Loy a Marc Albrecht. Venuje sa aj spevu piesní – v októbri vyšlo už jej druhé sólové CD Beziehungen (Vzťahy) práve s piesňami rakúskeho skladateľa Guntolfa Paltena. Prof.

 

Manfred Schiebel  je jeden z nepostrádateľných velikánov viedenskej kultúrnej scény. Klavirista, korepetítor a dirigent je od roku 2017 profesorom na Musik und Kunst Privatuniversität vo Viedni a vyučuje tiež na Vysokej škole múzických umení vo Viedni. Po celom svete poskytuje množstvo odborných kurzov o interpretácii piesní. Sprevádzal vynikajúcich umelcov ako sú Edita Gruberová, Elina Garanca, Grace Bumbry, Ildebrando d'Arcangelo, Giuseppe Taddei, Leo Nucci, Johan Botha, Rainer Trost a Viedenský chlapčenský zbor. Od roku 2012 je umeleckým riaditeľom festivalu komornej hudby Klassik im Advent v Korutánsku.