RSS zoznamy

Back

​Sýrii a jej susedným krajinám bola potvrdená podpora medzinárodného spoločenstva

​Sýrii a jej susedným krajinám bola potvrdená podpora medzinárodného spoločenstva

30.6.2020 | Aktivity štátnych tajomníkov | Sýrska arabská republika

Za účasti štátnej tajomníčky Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Ingrid Brockovej sa v utorok, 30. júna 2020, konala 4. bruselská konferencia k Sýrii, s podtitulom „Podporujeme budúcnosť Sýrie a regiónu“, ktorú zorganizovala Európska únia s partnerskými krajinami z regiónu Blízkeho východu a OSN. Videokonferencia potvrdila podporu medzinárodného spoločenstva Sýrii, susedným krajinám a hostiteľským komunitám ovplyvneným skoro desať rokov trvajúcou sýrskou občianskou vojnou. Vysoký predstaviteľ EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku Josep Borrell ocenil zodpovedný prístup európskych štátov a krajín regiónu, usilujúcich o hľadanie východiska zo sýrskej krízy mierovou cestou a poskytujúcich humanitárnu a rozvojovú pomoc utečencom a civilnému obyvateľstvu v regióne.

 

Štátna tajomníčka I. Brocková vo svojom vystúpení potvrdila záujem Slovenskej republiky naďalej prispievať k znižovaniu následkov tejto krízy: „Slovensko je pripravené prispieť k dosiahnutiu cieľov 4. bruselskej konferencie k Sýrii prostredníctvom humanitárnych a rozvojových projektov v celkovej sume 500 000 eur, ktoré pomôžu tým najzraniteľnejším skupinám obyvateľstva v Sýrii a susedných krajinách.“

 

Tohtoročnej videokonferencii dominovala najmä téma ekonomickej situácie v Sýrii v dôsledku pandémie koronavírusu ako jedného z priťažujúcich faktorov. Rozsah humanitárnej krízy v regióne zostáva naďalej alarmujúci, pričom v Sýrii sa odhaduje až 11 miliónov ľudí odkázaných na humanitárnu pomoc.