RSS zoznamy

Back

M.Lajčák: Dunaj je európska tepna i symbol integrácie

M.Lajčák: Dunaj je európska tepna i symbol integrácie

26.6.2010 | Aktivity ministra | Rakúsko

Wachau (26. júna) – O význame Dunaja pre regionálnu spoluprácu a európsku integráciu hovoril v sobotu minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák na Európskom fóre Wachau v Rakúsku. “Sme radi, že v Dunajskej stratégii Európska únia uznala význam Dunaja nielen pre tento región ale pre celú EÚ: pri jej rozširovaní, približovaní sa k občanom a pri posilňovaní jej vnútornej súdržnosti,” povedal vo vystúpení na 15.ročníku diskusného fóra o európskej budúcnosti v kláštore Göttweig pri meste Krems minister M.Lajčák. Dunaj pritom označil nielen za rieku a európsku aortu, ale aj za symbol európskeho zjednocovania: “Vyviera v Nemecku, ktoré je zakladajúcim členom EÚ. Tečie cez Rakúsko, ktoré sa k Únii pridalo v roku 1995, pokračuje cez Slovensko a Maďarsko, ktoré vstúpili do EÚ v roku 2004 a končí sa v Bulharsku a Rumunsku, ktoré sa do EÚ dostali v roku 2007.” Minister M.Lajčák v tejto súvislosti zdôraznil, že naplno sa tento symbol prejaví, až keď budú v EÚ aj krajiny západného Balkánu, ktorými Dunaj preteká tiež. “Aj preto sa na Dunajskú stratégiu pozeráme ako na obojsmerný proces: EÚ podporuje rozvoj dunajského regiónu a dunajský región prispieva k rozvoju EÚ ako celku,” pokračoval M.Lajčák vo vystúpení pred medzinárodným publikom, v ktorom okrem iných sedeli hajtman spolkovej krajiny Dolné Rakúsko Erwin Pröll, rakúsky minister zahraničných vecí Michael Spindelegger, rakúsky eurokomisár Johannes Hahn a chorvátsky minister zahraničných vecí Gordan Jandrokovič.

 

Minister M.Lajčák tiež pripomenul, že rozvoj Dunaja musí ísť ruka v ruke s jeho ochranou, aby využívanie rieky nebolo len záťažou pre tento veľtok, ale aj významným príspevkom pre zlepšenie životného prostredia. Vyzdvihol tiež osobitnú symboliku, ktorú má Dunaj pre Slovensko, keďže spája Bratislavu s Viedňou ako dve najbližšie ležiace hlavné mestá v celej EÚ.

(celý prejav v angličtine je v prílohe)

 

Miroslav Lajčák na Európskom fóre Wachau Miroslav Lajčák na Európskom fóre Wachau Foto z fóra vo Wachau Foto z fóra vo Wachau M.Spindelegger, M.Lajčák, G.jandrokovič a E.Pröll M.Spindelegger, M.Lajčák, G.jandrokovič a E.Pröll