RSS zoznamy

Back

Kazachstan - aktuálne obmedzenia v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu

Kazachstan - aktuálne obmedzenia v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu

27.5.2020 | Oznamy a upozornenia pred cestovaním | Koronavírus 2019-nCoV | Kazachstan

Mimoriadna situácia bola v Kazachstane 11. mája 2020 ukončená, karanténne opatrenia v jednotlivých regiónoch a obmedzenia v osobnej doprave však zostali v platnosti. K zmierneniu prijatých opatrení pristupujú na väčšine územia krajiny miestne orgány postupne, v závislosti od aktuálnej epidemiologickej situácie v regióne.

 

Hlavné mesto Nur-Sultana a mesto Almaty zostávajú naďalej v čiastočnej karanténe, vjazd a výjazd z nich je kontrolovaný a možný len na povolenie. Bežný život v nich sa však postupne uvoľňuje.

 

V celej krajine však platí povinnosť dodržiavať hygienické pravidlá, t. j. nosiť rúško na miestach zhromažďovania sa ľudí, v dopravných prostriedkoch, dodržiavať dvojmetrové odstupy, nezhlukovať sa viac ako 3 osoby, používať dezinfekčné prostriedky a pod.

 

Aktuálne bola v Nur-Sultane obnovená činnosť nákupných centier (s výnimkou kín a foodcourtov), hotelov, stravovacích zariadení, štátnych inštitúcií, religióznych objektov a pod.

 

Všetky osoby, ktoré pricestujú do Kazachstanu, musia ihneď po vstupe na územie Kazachstanu podstúpiť laboratórne vyšetrenie na COVID-19 a 48-hodinovú karanténu v karanténnom stacionári a následnú 12-dňovú domácu samoizoláciu (v prípade pozitívneho testu na infekčnom oddelení). Možné je tiež predložiť cudzokrajný negatívny PCR test nie starší ako 5 dní a následne ísť do 14 dňovej domácej samoizolácie. 

 

S účinnosťou od 17. apríla 2020 Kazachstan dočasne do 1. novembra 2020 prerušil bezvízový režim s viac ako 50 krajinami sveta, vrátane Slovenskej republiky a zaviedol vízovú povinnosť.

 

Uvedené sa vzťahuje na držiteľov cestovných pasov Slovenskej republiky, pre držiteľov služobných pasov a diplomatických pasov Slovenskej republiky platí na základe dvojstrannej medzivládnej dohody bezvízový vstup a pobyt na dobu 3 mesiacov.

 

Pre podmienky získania víza do Kazašskej republiky kontaktujte Veľvyslanectvo Kazašskej republiky v Bratislave, Gunduličova 6, tel.: +421 2 2077 8007, bratislava@mfa.kz .

 

Medzinárodné lety z Kazachstanu do Európy v súčasnosti vykonáva v mimoriadnom režime len letecká spoločnosť Air Astana z miest Uralsk a Atyrau do Frankfurtu a Amsterdamu, nadväzujúce lety sú možné z Nur-Sultanu a Almaty.

 

Atyrau sa však do 8. júna 2020 nachádza v karanténe a letisko neprijíma žiadne lety.

 

Vnútroštátna letecká doprava je obnovená, pre vstup na palubu sa potvrdenie o negatívnom PCR teste nevyžaduje.

 

Vnútroštátna železničná doprava bude obnovená 1. júna.2020

 

Medzimestská autobusová doprava je obmedzená.

 

Väčšina cestných hraničných prechodov so susednými štátmi zostáva pre osobnú automobilovú dopravu naďalej uzavretá.

 

Podľa oznámenia Ministerstva zahraničných vecí Kazachstanu dochádza počas mimoriadnej situácie k automatickému predĺženiu povolenia na pobyt cudzincom, ktorí vzhľadom na prijaté reštriktívne opatrenia nemohli z Kazachstanu odcestovať.

 

Toto opatrenie sa vzťahuje aj na cudzincov, ktorí pricestovali do Kazachstanu v rámci bezvízového režimu s dĺžkou pobytu 30 dní - teda aj občanov Slovenskej republiky. Povolená doba pobytu sa automaticky predlžuje o 30 dní.

 

Pracoviská cudzineckej polície sú do konca mimoriadnej situácie uzavreté.

 

Aktuálne oficiálne informácie o situácii a opatreniach na obmedzenie rozširovania nového koronavírusu v Kazachstane (v ruskom jazyku).

 

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Nur-Sultane odporúča všetkým občanom nachádzajúcim sa v Kazachstane alebo v Kirgizsku, aby využili možnosť dobrovoľnej registrácie na stránke Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitosti SR, alebo prostredníctvom mobilnej aplikácie Svetobežka.

 

V prípade núdze kontaktujte Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Nur-Sultane na telefónnom čísle: +7 7172 790 689, v mimopracovnej dobe na telefónnom čísle: +7 701 672 5597, prípadne e-mailom na adrese: emb.astana@mzv.sk.