RSS zoznamy

Back

Koncert na počesť J. N. Hummela v Berlíne

Koncert na počesť J. N. Hummela v Berlíne

20.9.2019 | Nemecko

 

Koncert na počesť jedného z najvýznamnejších bratislavských rodákov  sa uskutočnil 19. septembra 2019 na Veľvyslanectve Slovenskej republiky v Berlíne. 

 

Ján Nepomuka Hummel sa narodil pred 241 rokmi vo vtedajšom Pressburgu a patril k najvýznamnejším  skladateľom a klaviristom svojej doby v Európe. Bol žiakom W.A.Mozarta a svojím dielom ovplyvnil skladateľov ako Schubert, Mendelsohn, Chopin, Liszt a Schumann.

 

Riaditeľ Slovenského inštitútu v Berlíne Ivo Hanuš vo svojom príhovore  ocenil Hummela, ktorý žil vo viacerých mestách Európy ako skladateľa, ktorý svojou tvorbou aj dnes spája národy Európy. Zároveň poďakoval špičkovým umelcom, že svojím hudobným umením šíria odkaz Hummela a propagujú tak Slovenskú republiku vo svete.

 

Diela Hummela, van Goensa, Dvořáka, Kodályho zahrali približne 100 hosťom vynikajúci slovenskí interpreti, zakladateľka a umelecká riaditeľka Hummel festivalu  klaviristka Krisztina Gyöpös  a inštrumentalista roka 2018, nositeľ Európskej kultúrnej ceny Roman Patkoló, ktorý je považovaný za najlepšieho kontrabasistu na svete.