RSS zoznamy

Back

Miroslav Lajčák Visits Turkmenistan in his capacity of OSCE Chairperson-in-Office

M. Lajčák navštívil v pozícii úradujúceho predsedu OBSE Turkménsko

21.5.2019 | Predsedníctvo Slovenska v OBSE | Turkménsko

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák pokračoval dnes (21. mája 2019) v ceste do regiónu Strednej Ázie v pozícii úradujúceho predsedu Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE). Jeho druhou zastávkou bol Turkmenistan. V tamojšej metropole Ašchabad rokoval so svojím rezortným partnerom Rašidom Meredovoms, predsedníčkou turkménskeho parlamentu (Medžlisu) Gulšat Mammedovou a prijal ho prezident Gurbangul Berdimuhamedov. M. Lajčák ocenil aktuálnu pozitívnu dynamiku spolupráce v stredoázijskom regióne, vrátane regionálnych iniciatív Ašchabadu. Zároveň vyjadril záujem OBSE o rozšírenie jej aktivít v krajine. „Naša organizácia pôsobí v Turkmenistane už dve desaťročia. Za toto obdobie sme úspešne spolupracovali v mnohých oblastiach – v boji s nadnárodnými hrozbami, pri posilnení verejnej správy, či sprostredkovaní obchodnej a dopravnej spolupráce. Venujeme sa aj témam ako sú reforma médií, boj s domácim násilím, ale aj náboženská sloboda. Verím, že toto úspešné partnerstvo bude naďalej pokračovať,“ zhodnotil činnosť OBSE v krajine M. Lajčák a dodal, že víta pokračujúcu angažovanosť Turkmenistanu v afganskej otázke. „Centrum OBSE v Ašchabade podporuje snahy vašej krajiny v tejto oblasti. Oceňujeme realizáciu mimorozpočtových projektov, napríklad Istanbulského procesu alebo tréningov na kontrolu hraníc,“ povedal v tejto súvislosti minister. Šéf slovenskej diplomacie zároveň apeloval na partnerov, aby sa spoločne zasadili aj o zdynamizovanie slovensko-turkménskej spolupráce na všetkých úrovniach. „Za dôležité považujem, aby sme efektívnejšie využili potenciál, ktorý máme nielen v politickej, ale osobitne v obchodno-ekonomickej rovine,” uviedol slovenský minister. 

 
M. Lajčák vystúpil v Ašchabade s prednáškou na Medzinárodnej univerzite pre humanitné vedy a rozvoja a stretol sa taktiež s predstaviteľmi medzinárodných organizácií, ako aj občianskej spoločnosti pôsobiacimi v Turkmenistane.

 

Minister Lajčák ukončí zajtra (22. mája 2019) svoju cestu do stredoázijského regiónu v úlohe úradujúceho predsedu OBSE návštevou Tadžikistanu.