RSS zoznamy

Back

M. Lajčák sa zúčastní na zasadnutí Rady EÚ pre zahraničné veci v Bruseli

M. Lajčák sa zúčastní na zasadnutí Rady EÚ pre zahraničné veci v Bruseli

7.12.2019 | Očakávané udalosti

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslav Lajčák sa v pondelok (9. decembra 2019) zúčastní na zasadnutí Rady EÚ pre zahraničné veci v Bruseli, ktoré bude prvým pod taktovou nového vysokého predstaviteľa EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Josepa Borrella. Jeho prvou témou budú vzťahy EÚ s Afrikou a to aj v kontexte ambície novej Európskej komisie venovať zvýšenú pozornosť partnerstvu s Africkou úniou. Diskusia bude zároveň súčasťou procesu prípravy novej stratégie EÚ pre Afriku, ktorej prijatie sa predpokladá na budúci rok.

 

Ďalším bodom rokovania budú ľudské práva aj v súvislosti so zhoršujúcim sa stavom ich dodržiavania vo svete, vrátane nedávno prijatých reštriktívnych opatrení obmedzujúcich občiansku spoločnosť, prípadne postihujúcich obhajcov ľudských práv v niektorých krajinách. Cieľom diskusie bude potvrdiť vedúcu úlohu, ktorú EÚ zohráva v oblasti podpory a ochrany ľudských práv vo svete a posúdiť podniknutie ďalších možných krokov na zlepšenie situácie v tomto smere.

 

Šéfovia európskych diplomacií budú na záver rady diskutovať s J. Borrellom o jeho prioritách počas jeho funkčného obdobia.


 
M. Lajčák sa s J. Borrellom stretne aj na večernej schôdzke spoločne s ministrami zahraničných vecí Vyšehradskej štvorky. Hlavnou témou ich diskusie budú predstavy krajín V4 o prioritách EÚ v oblasti zahraničnej a bezpečnostnej politiky počas nadchádzajúceho inštitucionálneho cyklu.

 

Šéfovia diplomacií V4 sa v Bruseli stretnú taktiež s partnermi z krajín Beneluxu (Belgicko, Holandsko a Luxembursko), s ktorými budú už zajtra (8. decembra 2019) rokovať o aktuálnych európskych témach a ďalších aktuálnych otázkach medzinárodnej politiky.

 

Minister Lajčák absolvuje v Bruseli aj schôdzku so šéfmi diplomacií Grécka, Severného Macedónska a Albánska, s ktorými bude hovoriť o integračnom procese krajín západného Balkánu do EÚ.