RSS zoznamy

Back

Minister Korčok Has a Telephone Call with his Dutch Counterpart

Minister I. Korčok telefonoval s holandským rezortným partnerom

27.5.2020 | Aktivity ministra | Holandsko

Aktuálne témy rezonujúce v európskom prostredí, predovšetkým výmena pohľadov na Viacročný finančný rámec Európskej únie (EÚ) na roky 2021 – 2027 a Program obnovy, skúsenosti so zvládaním pandémie COVID-19 a stratégie postupného uvoľňovania opatrení zavedeným proti nákaze koronavírusom, ako aj otázka otvárania hraníc boli prioritnými témami dnešného telefonického rozhovoru ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí SR I. Korčoka s ministrom zahraničných vecí Holandska Stefom Blokom.

 

„Holandsko je pre nás kľúčovým investorom a dôležitým obchodným partnerom, naša vláda má preto veľký záujem o vytváranie vhodných podmienok na podporu podnikateľských aktivít, ktoré generujú zamestnanosť“, zdôraznil šéf slovenskej diplomacie.

 

Holandský partner ocenil výsledky Slovenska v zvládaní pandémie COVID-19, ktoré sú ukážkové v celoeurópskom priestore. Po prekonaní zdravotnej krízy však príde na rad bezprecedentná ekonomická kríza v Európe, ktorú bude takisto treba rozumne zvládnuť. Slovensko a Holandsko preto dôkladne preštudujú dnešný návrh Európskej komisie týkajúci sa rozpočtu EÚ na nasledujúce roky a Program európskej obnovy. „Niet pochýb o tom, že sa nachádzame v bezprecedentnej situácii, ktorá si bude vyžadovať zásadné ekonomické riešenia. EÚ by mala nájsť rovnováhu medzi solidaritou, ktorú dnes tak kľúčovo potrebujeme na zvládnutie krízy naprieč EÚ, a finančnými záväzkami, ktoré vytvárame pre budúce generácie“, uviedol minister I. Korčok. 

 

V prvom telefonáte sa obaja ministri zhodli na potrebe posilnenej Spoločnej zahraničnej a bezpečnostnej politiky EÚ, vyjadrili si vzájomnú podporu v časoch koronakrízy a potvrdili záujem nadviazať na zvyčajnú intenzitu politických a pracovných stretnutí hneď ako to situácia umožní.