RSS zoznamy

Back

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR odcestuje na zasadnutie Rady pre zahraničné veci v Bruseli

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR odcestuje na zasadnutie Rady pre zahraničné veci v Bruseli

14.2.2020 | Očakávané udalosti

Vyhodnotenie vzťahov medzi Európskou úniou a Afrikou v kontexte pripravovanej komplexnej stratégie pre Afriku, ale aj situácie v Líbyi, či stretnutie s ministrom zahraničných vecí Indie Subrahmanyamom Jaishankarom. To budú hlavné témy Rady pre zahraničné vecí Európskej únie, na ktorú v pondelok 17. februára 2020 odcestuje minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák. 


Rok 2020 sa bude niesť v znamení posilňovania a nového nastavenia vzájomných vzťahov medzi EÚ a africkými štátmi, pričom v októbri tohto roku sa uskutoční summit EÚ-Africká únia. Ministri sa budú tiež zaoberať situáciou v Líbyi. Na predchádzajúcich zasadnutiach Rady pre zahraničné veci 10. a 20. januára 2020 sa šéfovia diplomacií členských štátov únie zhodli na potrebe zintenzívneného angažovania sa EÚ v krajine formou všestrannej podpory mierového procesu vedeného OSN, ako aj napomáhaním implementácie záverov Berlínskej mierovej konferencie k Líbyi, najmä príspevkom k monitorovaniu zbrojného embarga a monitorovaním dodržiavania prímeria, keď bude dohodnuté.


Na záver zasadnutia sa uskutoční stretnutie ministrov zahraničných vecí členských štátov EÚ s ministrom zahraničných vecí Indie Subrahmanyamom Jaishankarom. Partneri zhodnotia možnosti prehĺbenia vzájomných vzťahov pred nadchádzajúcim summitom EÚ-India (13. marca 2020), ktorý má priniesť nový impulz pre strategické partnerstvo EÚ s Indiou.