RSS zoznamy

Back

Potlesk na otvorenej scéne pre folklórnu skupinu „Grupa mocnego uderženia“ v ruskom Ščolkove

Potlesk na otvorenej scéne pre folklórnu skupinu „Grupa mocnego uderženia“ v ruskom Ščolkove

14.2.2019 | Kultúrna prezentácia | Prezentácia Slovenska v zahraničí | Rusko

O tom, že slovenský folklór vie chytiť ruské publikum za srdce sa najnovšie presvedčili  členovia skupiny „Grupa mocnego uderženia“, ktorí vystúpili v stredu (13. februára t. r.) v ruskom mestečku Ščolkovo (viac ako 100-tisícové mesto, ležiace približne 20 km severo-východne od Moskvy). 6 členov súboru, ktorí sa venujú prezentácii ľudovej hudby a zachovávaniu i rozvíjaniu ľudových tradícií z oblasti slovensko-poľsko-moravského trojmedzia chytilo publikum od začiatku doslova za srdce a preplnená sála Paláca kultúry sprevádzala ich viac ako hodinu trvajúce vystúpenie spontánnym potleskom. 

 

Zástupca hlavy administrácie Ščolkovskej oblasti Jurij Radionov vyzdvihol doterajšie aktívne vzťahy medzi Slovenskou republikou a ich oblasťou, ktoré sa rozvíjajú najmä v kultúrnej oblasti. Zároveň podčiarkol význam kultúrnej výmeny, ktorá nepotrebuje slov na to, aby šírila priateľské vzťahy medzi ľuďmi, národmi a krajinami. V tejto súvislosti podčiarkol, že by boli veľmi radi, keby sa tieto intenzívne kontakty premietli do nadviazania partnerských vzťahov Ščolkova s mestom na Slovensku.

 

Riaditeľ Slovenského inštitútu v Moskve Ján Šmihula sa poďakoval za doterajšiu intenzívnu spoluprácu, pričom vyjadril nádej, že bude nielen pokračovať, ale aj sa ďalej rozvíjať. Vyslovil radosť z toho, že po zorganizovaní výstavy obrazov môžu teraz predstaviť originálny a netradičný, neopakovateľný a svojrázny slovenský folklór v podaní skupiny „Grupa mocnego uderženia“. 

Zástupca hlavy administrácie Ščolkovskej oblasti Jurij Radionov počas slávnostného otvorenia. Zástupca hlavy administrácie Ščolkovskej oblasti Jurij Radionov počas slávnostného otvorenia. Príhovor riaditeľ Slovenského inštitútu v Moskve Jána Šmihulu. Príhovor riaditeľ Slovenského inštitútu v Moskve Jána Šmihulu. Vystúpenie skupiny „Grupa mocnego uderženia“. Vystúpenie skupiny „Grupa mocnego uderženia“.
Vystúpenie skupiny „Grupa mocnego uderženia“ – Vlasta Mudríková a Ján Žabčík. Vystúpenie skupiny „Grupa mocnego uderženia“ – Vlasta Mudríková a Ján Žabčík. Vystúpenie skupiny „Grupa mocnego uderženia“ (zľava): Andrej Gernát, Ivan Kubiš, Miroslav Králik a Milan Rebroš. Vystúpenie skupiny „Grupa mocnego uderženia“ (zľava): Andrej Gernát, Ivan Kubiš, Miroslav Králik a Milan Rebroš. Pohľad do sály ščolkovského Paláca kultúry počas vystúpenia skupiny „Grupa mocnego uderženia“. Pohľad do sály ščolkovského Paláca kultúry počas vystúpenia skupiny „Grupa mocnego uderženia“.
Členovia skupiny „Grupa mocnego uderženia“. Členovia skupiny „Grupa mocnego uderženia“. Záverečné spoločné foto. Záverečné spoločné foto. Súčasťou slávnostného večera v Paláci kultúry v Ščolkove bola aj výstava obrazov zasl. um. Ruskej federácie Petra Stronského (druhý sprava), na ktorých stvárnil rôzne miesta Slovenska. Súčasťou slávnostného večera v Paláci kultúry v Ščolkove bola aj výstava obrazov zasl. um. Ruskej federácie Petra Stronského (druhý sprava), na ktorých stvárnil rôzne miesta Slovenska.