RSS zoznamy

Back

Projekt Wall to Wall Poetry a Geocaching v Sofii

Projekt Wall to Wall Poetry a Geocaching v Sofii

8.5.2020 | Kultúrna diplomacia | Kultúrna prezentácia | Prezentácia Slovenska v zahraničí

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Sofii, pri príležitosti Dňa Európy 2020, obnovilo vitrínu na oplotení veľvyslanectva, v ktorej sa nachádza plagát s úryvkom básne Listy najčítanejšieho a najprekladanejšieho slovenského básnika Jána Smreka. Vitrína je súčasťou projektu Wall to Wall Poetry, ktorý v roku 2004 iniciovalo Veľvyslanectvo Holandského kráľovstva v Sofii.

 

Idea projektu pochádza z holandského mesta Leiden, kde sa na mestských hradbách nachádzajú básne z rôznych krajín sveta. Holandské veľvyslanectvo túto myšlienku predstavilo veľvyslanectvám členských a kandidátskych krajín Európskej únie akreditovaným v Sofii. Postupne, počas nasledujúcich troch rokov, sa jednotlivé veľvyslanectvá zapájali do projektu a svoje steny, fasády alebo oplotenia dekorovali básňami svojich národných autorov, v ich rodnom jazyku. Na každom jednom mieste je k dispozícii aj preklad prezentovanej básne do bulharského a anglického jazyka.

 

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Sofii sa do aktivity zapojilo už v roku 2004. V spolupráci s mestom Sofia a veľvyslanectvami členských štátov EÚ, ako aj niekoľko ďalších ambasád mimo EÚ (napríklad Turecko) v Sofii sa čoskoro Sofia vďaka tomuto kreatívneho projektu stala jedinečnou.

 

Vystavené básne sa v roku 2008 stali súčasťou aj ďalšieho, tento raz projektu dobrodružno-zábavnej hry, respektíve špecifickej formy turizmu Geocaching. V rámci Geocachingu si básne môžu nájsť takzvaní hľadači/seekers podľa zadaných geografických GPS súradníc uložených na internete.

 

Dnes, vďaka holandskej poetickej iniciatíve, je Sofia prvým mestom EÚ so stenami a plotmi ambasád prinášajúcimi posolstvá najkrajších básní z členských štátov EÚ a zároveň je v hľadáčiku mnohých záujemcov o geocaching. Veľvyslanectvo SR v Sofii preto vitrínu s poéziou renovovalo, aby aj v ďalších rokoch dôstojne prezentovala svoje posolstvo záujemcom o poéziu, geocaching a aj zaujala náhodne okoloidúcich chodcov.