RSS zoznamy

Back

Slovenský inštitút v Prahe & Slam Poetry SK prinášajú unikátny projekt s názvom „Slamerské knižnice“

Slovenský inštitút v Prahe & Slam Poetry SK prinášajú unikátny projekt s názvom „Slamerské knižnice“

27.5.2020 | Kultúrna diplomacia | Kultúrna prezentácia | Prezentácia Slovenska v zahraničí

Slam Poetry je súťažný žáner performatívnej poézie, ktorý vznikol v osemdesiatych rokoch v americkom Chicagu. Od tej doby sa rozšíril prakticky do celého sveta. Jeho základ spočíva v tom, že básnikov nehodnotí odborná porota, ale diváci v publiku bodmi od 0 do 10. Slam tak má okrem svojich exhibícií i národné a medzinárodné súťaže. Na Slovensku tento žáner zastrešuje od roku 2016 občianske združenie Slam Poetry SK, ktoré spolupracuje s deviatimi mestami a viac ako štyridsiatimi umelcami v dvoch štátoch.


Slovenský inštitút & Slam Poetry SK Vám prinášajú projekt s názvom „Slamerské knižnice“, ktorý bude pravidelne vysielaný každú stredu online na Facebookovej stránke Slovenského inštitútu v Prahe. V karanténe trávime všetci trochu viac času doma, máme čas si upratať police a popremýšľať, vrátiť sa k starým knihám, fotkám, spomienkam. Päť slamerov Vám počas piatich týždňov v máji a júni prečíta svojich knižných obľúbencov. Majú pre Vás pripravený výber autorov, ktorí ich ovplyvnili alebo ktorých si zamilovali nedávno. 


Tešiť sa môžete na troch majstrov Slovenska: Miška Krakovského, Samča Brata Dážďoviek & Martina Helcmana. Ďalej sa predstaví reinkarnátor slovenskej slamerskej scény Tomáš Straka či vynikajúci básnik a hudobník a finalista Majstrovstiev Slovenska 2019 Dejv Procházka. Poďte s nami nahliadnuť do knižníc a inšpirácií špičky slovenského slamu! 


27.5. o 18:00 Dejv Procházka // Slamerská knižnica (online čítanie)
Slovenský slamer a srdce kapely ENDING Dejv Procházka Vám v našej prvej knižnici prečíta Ivana Štrpku, Dušana Mitanu, ale aj prvotinu pražského slamera Tima Postovita, či košického literárneho vedca Viliama Nádaskaya. Východ i západ, Česko i Slovensko, poézia aj próza... Tešiť sa môžete na všeličo a hlavne na Brigitu 

Odkaz na Facebookovú udalosť