RSS zoznamy

Back

Slovenský koncert v Carnegie Hall otvoria Ivan Korčok a Martin Valihora

Slovenský koncert v Carnegie Hall otvoria Ivan Korčok a Martin Valihora

25.1.2020 | Očakávané udalosti | Spojené štáty

 

Na jednej z najprestížnejších hudobných adries na svete, v newyorskom Carnegie Hall, uvedú už tento víkend slovenský veľvyslanec v USA Ivan Korčok a hudobník Martin Valihora výnimočný koncert s názvom „Slováci v Carnegie Hall“.

 

V rámci multižánrového podujatia, ktoré v nedeľu 26.1. organizuje Veľvyslanectvo SR v USA, sa spolu s Martinom Valihorom americkému publiku predstavia skladateľ a klavirista Peter Breiner, spevák Peter Lipa, saxofonista Radovan Tariška, špičkoví inštrumentalisti z kvartet Martina Valihoru a Jána Berkyho Mrenicu, ako aj americkí jazzoví hudobníci Markus Strickland a Ron Affif.

 

„Diplomacia má dnes veľmi široký záber a nemôže si dovoliť zostať uzatvorená do seba za dverami rokovacích sál. Preto sa aj my tu v USA otvárame publiku z najrôznejších oblastí, aby sme sprostredkovali posolstvo o našej krajine. Niet pre nás lepši spôsob komunikácie akými sú kultúra a umenie, ktoré u našich partnerov zanechávajú zapamätateľnú stopu. Preto sme zvolili slávnu Carnegie Hall v New Yorku kde chceme odprezentovať Slovensko v tom najlepšom svetle a zanechať pozitívnu emóciu pre stovky významných hostí z politiky, biznisu, medzinárodných organizácií, ale aj pre silnú slovenskú komunitu, s ktorou sa snažíme intenzívne spolupracovať. Verím, že sa nám to v nedeľu večer v New Yorku podarí“, uviedol veľvyslanec Ivan Korčok.

 

V dramaturgii Martina Valihoru zaznejú jazzové aranžmány slovenských ľudových piesní, akou je aj známa skladba „Červené jabĺčko“, ktorú po prvýkrát s Radovanom Tariškom odohrajú aj americkí hudobníci Markus Strickland a Ron Affif, či Slovenské tance Petra Breinera a jeho skladba Manhattan v podaní Petra Lipu. Súčasťou pestrej hudobnej zmesi budú tiež rómske motívy v podaní Jána Berkyho Mrenicu ml., ktorého kvartet spolu s ostatnými umelcami odprezentuje aj klasické jazzové štandardy.

 

Týmto koncertom má veľvyslanectvo za cieľ spojiť slovenskú a americkú hudobnú scénu ako symbolický odraz mnohých prepojení, ktoré dnes existujú medzi Slovenskom a Spojenými štátmi.