RSS zoznamy

Back

Vernisáž výstavy Karola Barona

Vernisáž výstavy Karola Barona

21.2.2019 | Kultúrna diplomacia | Kultúrna prezentácia | Prezentácia Slovenska v zahraničí | Rakúsko

 

V spolupráci s Galériou mesta Bratislavy zorganizoval Slovenský inštitút vo Viedni výstavu kresieb slovenského surrealistického maliara Karola Barona, s názvom „Karol Baron, kresby 1966 – 1983“. Vernisáž výstavy sa konala 20. februára 2019 a stretla sa s nebývalým záujmom rakúskeho publika. Karol Baron bol od roku 1970 členom legendárnej Československej surrealistickej skupiny, kam patril zo Slovenska spolu s Albertom Marenčinom a Jurajom Mojžišom. Skupina, spájajúca podobne tvoriacich umelcov, však kvôli zákazom bývalého režimu fungovala tajne. Baron mal záľubu v recesii, humore, sarkazme, mystike a poézii surrealizmu, vo svojich dielach najčastejšie zobrazoval rôznych pestrofarebných tvorov a mutantov, v ktorých sa prelínali ľudské postavy s rastlinnými prvkami a fantastickými bytosťami.

 

Podujatie ako kurátor výstavy otvoril riaditeľ Galérie mesta Bratislavy Ivan Jančár. Vyzdvihol počin rodiny Karola Barona, ktorá dedičstvo po maliarovi (tragicky zahynul v roku 2004 počas výstavy v Paríži) venovala práve Galérii mesta Bratislava. Išlo o 411 Baronovych kresieb. Výber z nich tvorí aj jadro viedenskej výstavy. Ivan Jančár osobne poďakoval vdove Soni Kulfanovej Baronovej, ktorá sa na vernisáži v Slovenskom inštitúte taktiež zúčastnila. Výstava potrvá do 22. marca 2019.

 

Hudobný sprievod podujatia zabezpečili slovenskí umelci, sopranistka Tatiana Hajzušová a klavirista Róbert Pechanec s dielami Joaquina Turina, Mikuláša Schneider-Trnavského a Charlesa Gounoda.