RSS zoznamy

Back

Vernisáž výstavy ORAVSKÝ HRAD, ORAVSKÁ LESNÁ ŽELEZNICA-UNIKÁTY SLOVENSKA v Historickom múzeu mesta Legionowo

Vernisáž výstavy ORAVSKÝ HRAD, ORAVSKÁ LESNÁ ŽELEZNICA-UNIKÁTY SLOVENSKA v Historickom múzeu mesta Legionowo

11.2.2020 | Kultúrna diplomacia | Kultúrna prezentácia | Prezentácia Slovenska v zahraničí | Poľsko

V priestoroch Historického múzea mesta Legionowo sa 06. februára 2020 uskutočnila vernisáž výstavy ORAVSKÝ HRAD, ORAVSKÁ LESNÁ ŽELEZNICA-UNIKÁTY SLOVENSKA. Je to putovný projekt, ktorý vznikol z iniciatívy riaditeľa Slovenského inštitútu vo Varšave Adriána Kromku na základe spolupráce s riaditeľkou Oravského múzea P.O.Hviezdoslava v Dolnom Kubíne a Oravského hradu Máriou Jagnešákovou. Výstava je zároveň pozvánkou navštíviť tieto slovenské unikáty.

 

Výstavu otvorili príhovorom riaditeľ Slovenského inštitútu vo Varšave Adrián Kromka, primátor mesta Legionowo Roman Smogorzewski a riaditeľ Historického múzea mesta Legionowo Jacek Szczepański.

 

Jednou z najväčších turistických atrakcií severného Slovenska je Oravský hrad, vybudovaný na skale nad riekou Orava. Z pôvodne malej pevnosti z 13.storočia vznikol v priebehu nasledujúcich storočí rozsiahly hradný areál, ktorý má dnes 154 miestností. V minulosti bol župným hradom a sídlom Oravského hradného panstva. Patrila mu takmer celá Orava. Budovy a interiér hradu nesú črty románskeho slohu, gotiky, renesancie, baroka i moderných slohov. Historickú expozíciu tvorí systém stredovekých a renesančných stavieb hradu a ich dobové zariadenie. Veľmi obľúbené sú nočné prehliadky Oravského hradu počas hlavnej turistickej sezóny, spestrené divadelnými predstaveniami a strašidelnými výjavmi. Oravská lesná železnica je jednou z mála zachovaných úzkorozchodných úvraťových železníc na svete a je unikátnou technickou pamiatkou.

 

Predmetná výstava v poľskej jazykovej mutácií je spoločným putovným projektom SI Varšava a Oravského múzea P.O.Hviezdoslava v Dolnom Kubíne a Oravského hradu, ktorý bude SI Varšava prezentovať počas nasledujúceho obdobia v Poľsku.