RSS zoznamy
Pod vedením L. Parízka zasadne Koordinačný výbor pre rozvojovú spoluprácu SR
Do Afganistanu ďalšia humanitárna pomoc
Rada pre konkurencieschopnosť potvrdila ambíciu posilniť ochranu spotrebiteľov EÚ
Rada pre konkurencieschopnosť potvrdila ambíciu posilniť ochranu spotrebiteľov EÚ
Brusel (28. novembra 2019) – Rada EÚ pre konkurencieschopnosť (COMPET) zasadala v prvý deň vo formácii priemysel a vnútorný trh. Slovenskú delegáciu viedol štátny tajomník Ministerstva hospodárstva SR Rastislav Chovanec.
Dôležitým výsledkom je schválenie všeobecného smerovania k návrhu Smernice o žalobách v zastúpení. Ide o významný krok k ďalšiemu zvýšeniu ochrany a posilneniu práv európskych spotrebiteľov. Smernica umožní spotrebiteľským organizáciám podávanie kolektívnych žalôb v prípade porušenia práv zákazníkov. Členské štáty vyjadrili spokojnosť, že sa podarilo dosiahnuť kompromis a schváliť politickú líniu, aj keď viacerí ministri zdôraznili, že sa usilovali o ambicióznejší návrh. Trialógy s Európskym parlamentom by sa mali otvoriť na začiatku roku 2020.
Rade sa následne nepodarilo dosiahnuť dohodu na všeobecnom smerovaní k návrhu Smernice o zverejňovaní informácií o dani z príjmov. Smernica zavádza pre veľké nadnárodné spoločnosti so sídlom v Európskej únii (ktorých výnosy presahujú 750 miliónov Eur ročne počas dvoch po sebe nasledujúcich rokov) povinnosť zverejniť všetky zaplatené dane. Fínske predsedníctvo v Rade EÚ uviedlo, že bude na predmetnom návrhu ďalej pracovať s cieľom dosiahnuť dohodu čo najskôr.
V politickej diskusii ministrov rezonovali témy obchodnej politiky, digitalizácie a politiky hospodárskej súťaže. Ministri sa zhodli v tom, že v klimatickej transformácii hospodárstva a osobitne priemyslu je potrebné hľadať také možnosti, ktoré neohrozia konkurencieschopnosť podnikov a ochránia jednotný trh EÚ pred neférovým správaním podnikov z tretích krajín. Varovali najmä pred únikom uhlíka (carbon leackage). V diskusii tiež rezonovala potreba neustáleho budovania vnútorného trhu, vrátane jeho digitálnej dimenzie. Silný vnútorný trh je najlepším predpokladom pre silnú EÚ voči najväčším konkurentom.
Počas obeda ministri diskutovali o novej politike pre malé a stredné podniky (MSP), ktorú by mala zverejniť nová Európska komisia. Členské štáty najčastejšie skloňovali potrebu zabezpečenia digitalizácie MSP, ich prístupu k investíciám a znižovanie administratívnej záťaže.