RSS zoznamy

Back

Podvodné obchodné ponuky z krajín západnej a strednej Afriky

Podvodné obchodné ponuky z krajín západnej a strednej Afriky

2.12.2019 | Ekonomické správy | Nigéria

V súvislosti s prípadmi podvodných ponúk z krajín západnej a strednej  Afriky, ktoré patria do agendy ZÚ Abuja (viď webová stránka MZVEZ alebo Veľvyslanectva SR v Abuji), odporúčame slovenským podnikateľským subjektom zvýšenú opatrnosť. 
Podvodné ponuky majú niekoľko identifikačných znakov - vyzerajú ako objednávky vlády, obsahujú lukratívne ponuky na tender, oznamujú víťazstvo v tendri a zároveň žiadajú druhú stranu, aby pricestovala do krajiny podpísať kontrakt, prípadne overiť svoj podpis na súde.
V prípade, že cudzí podnikateľ uverí, môže sa stať, že po príchode do krajiny ho podvodníci unesú a požadujú výkupné. Podvodníci dokážu vytvoriť podvodné webové stránky ministerstiev, orgánov štátnej správy, medzinárodnej inštitúcie, či ich e-mailové adresy, ktoré sa podobajú adresám skutočných inštitúcií.
 
Pôvodná správa
 
16.2.2012 | Ekonomické správy | Oznamy a upozornenia pred cestovaním | Ghana | Kamerun | Nigéria 
V súvislosti s množiacimi sa prípadmi podvodných ponúk vyzerajúcich ako objednávky vlády pochádzajúcich predovšetkým z Ghany, Kamerunu a Nigérie slovenské veľvyslanectvo v Abuji vyzýva slovenské podnikateľské subjekty na zvýšenú opatrnosť.
Pri obdržaní podobných ponúk odporúča slovenské veľvyslanectvo v Abuji postupovať obozretne a v záujme overenia pravosti kontraktu odporúča kontaktovať podnikateľské centrum Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky alebo priamo veľvyslanectvo. Doteraz zaevidovali objednávky na organické hnojivá, školské vybavenie, vodovodné rozvody a podobne. 
Scenár podvodných ponúk je nasledovný - prvá príde lukratívna ponuka na tender za niekoľko desiatok miliónov amerických dolárov. Druhým krokom je vyhlásenie vytypovaného subjektu za víťaza tendra, tomu potom pošlú kontrakt a pozvánku prísť podpísať zmluvu priamo do krajiny. Po príchode víťazov tendra odvezú podvodníci z letiska na neznáme miesto a požadujú výkupné. Vyfabrikujú aj oficiálnu internetovú stránku ministerstva, prípadne medzinárodnej inštitúcie, e-mailovú adresu, väčšinou cez g-mail, ktorá sa podobá vládnym inštitúciám, a e-mailom zašlú dokumenty s vyfabrikovanou hlavičkou a pečiatkou inštitúcie.
Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Abuji
Adresa: No. 14, Lord Lugard Street, Asokoro
Abuja, Nigéria
Nigéria 
Telefón: +234/8077015092
Mobilný telefón: +234/ 8037850590 / Emergency Call 
Fax: 00234 9 3143730 
E-mail: zusrnigeria@yahoo.com 
Internet: www.mzv.sk/abuja 
Ministerstvo zahraničných vecí Slovenskej republiky
Podnikateľské informačné centrum
Oddelenie identifikácie projektových príležitostí
Hlboká cesta 2, 833 36 Bratislava
Tel: 02/ 5978 5959
E-mail: bizinfo@mzv.sk
Embassy of the Slovak Republic  
EU Del Complex, 21st Crescent, Off Constitution Avenue, Central Business District  
| Abuja | Nigeria   
tel.: +234  909 224 3995| 
| www.mzv.sk/abuja