RSS zoznamy

Back

Ako sa nestať obeťou tzv. scamu v Španielsku? Skôr ako prídete o svoje peniaze či doklady – upozornenie pre turistov

Ako sa nestať obeťou tzv. scamu v Španielsku? Skôr ako prídete o svoje peniaze či doklady – upozornenie pre turistov

27.6.2019 | Oznamy a upozornenia pred cestovaním | Španielsko

V Španielsku sa v ostatnom čase rozmohli podvodné praktiky ponúkajúce ubytovanie v súkromí kopírovaním originálnych ponúk alebo prostredníctvom ukradnutej emailovej adresy vlastníka nehnuteľnosti, pričom záujemcu o pobyt podvodníci požiadajú o platbu už z inej adresy a na falošný účet. Zaplatené zariadenie tak po príchode obývajú iní hostia a majiteľ o viacnásobnom prenájme ubytovania netuší. Preto sa vždy v takomto prípade uistite, že ubytovanie má registračné číslo, čiže je zaregistrované na miestnom úrade a spĺňa zákonné požiadavky. Ak si ho vybavujete u súkromníka, je dôležité preveriť si, či je naozaj majiteľom nehnuteľnosti, prípadne si vyžiadajte príslušnú dokumentáciu, ktorá sa dá overiť. Ubytovanie si rezervujte na dôveryhodnom a overenom portáli - ak neviete, či ide o spoľahlivý portál, nezadávajte osobné údaje ani heslá. Pozorne si tiež prečítajte podmienky webovej stránky, najmä platobné podmienky. Spozornite, ak vidíte luxusné ubytovanie, ktoré je veľmi lacné. Pozrite sa, ako vyzerá text na portáli, podvodníci často používajú prekladač. Nedôverujte tiež fotografiám, ktoré vyzerajú tak, ako by boli prevzaté z inej webovej stránky či katalógu. 
 

Aj po pricestovaní si dávajte dobrý pozor na svoje osobné veci a peniaze. V mnohých španielskych mestách pôsobia organizované skupiny vreckových zlodejov (najmä Madrid, Barcelona, Malaga, ale i na Malorke, či Tenerife). V prípade okradnutia a straty dokladov je potrebné krádež čo najskôr ohlásiť na najbližšej policajnej stanici a požiadať o vystavenie policajného záznamu a zároveň zablokovať ukradnuté platobné karty. Odporúčame mať so sebou kópiu údajovej stránky dokladu totožnosti. Organizovanými skupinami sú často okrádaní aj vodiči, ktorých fiktívne zastavujú vozidlá a upozorňujú na defekt, príp. iné poruchy na vozidle. Po zastavení a vystúpení z auta majiteľa okradnú. Na cestách a diaľniciach sa odporúča zastaviť len na miestach motorestov, benzínových čerpadiel a frekventovaných oddychových zón a ani pri zastavení si doklady nenechávať na palubnej doske alebo sedadle. Rovnako byť ostražitý pri cestovaní v metre (rozrezávanie kabeliek a plecniakov na spodnom okraji a kradnutie peňaženiek), nenechávať bez dozoru osobné veci v reštaurácii či nočnom bare. Na pláž si zobrať iba kópiu dokladu a originál nechať v hoteli v trezore (nie voľne položené v izbe).
 

 

Pred cestou do Španielska vždy odporúčame využiť službu poskytovania dôležitých informácií v prípade včasného varovania pred hroziacim nebezpečenstvom či pomoci v núdzových situáciách registráciou na webe ministerstva: 
https://www.mzv.sk/cestovanie_a_konzularne_info/registracia-pred-cestou-do-zahranicia