RSS zoznamy

Back

Cestovné odporúčanie - Zimbabwe

Cestovné odporúčanie - Zimbabwe

8.7.2019 | Cestovné odporúčanie | Oznamy a upozornenia pred cestovaním | Zimbabwe
Stupeň odporúčania: 1. stupeň - varovanie (výstraha)

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Pretórii upozorňuje občanov SR na kriminalitu v krajine zameranú na zahraničných turistov, najmä za použitia násilia alebo hrozby násilia. Zvýšená hrozba prepadov a krádeží je najmä v blízkosti bánk, hotelov, reštaurácií, nákupných centier veľkých miest a turistických oblastí (ako napríklad Victoria Falls), centre Harare (aj jeho predmestiach) a medzinárodnom letisku. Odporúčame občanom SR dodržiavať zvýšenú opatrnosť a ostražitosť pri odchode z bánk a pokladní, cennosti (finančná hotovosť, šperky) verejne neukazovať, nosiť so sebou len nevyhnutné množstvo finančnej hotovosti, osobné doklady ponechať v hotelovom trezore (nosiť so sebou ich kópie). Pri cestovaní motorovým vozidlom mať vozidlo vždy zamknuté, zavreté okná, uložiť cennosti pod sedadlo alebo iné bezpečné miesto (hrozba rozbitia okna a ukradnutia osobných vecí), dodržiavať bezpečný odstup od iných vozidiel (možnosť vhodného manévrovania), nereagovať na znamenia z iných vozidiel o poruche a potrebe odstavenia vášho vozidla. V severovýchodných pohraničných oblastiach s Mozambikom odporúčame neopúšťať hlavné cesty. V prípade pocitu ohrozenia je potrebné kontaktovať osobne najbližšiu policajnú stanicu alebo telefonicky +242 777777.

 

Upozorňujeme tiež, že oblasť ťažby diamantov v Marange je oblasť so zákazom vstupu.

 

Odporúčame občanom dodržiavať pokyny bezpečnostných zložiek, vyhýbať sa hromadným alebo politickým zhromaždeniam. Hanlivé alebo urážlivé komentáre a vyjadrenia na prezidenta sú považované za trestný čin.

 

Zároveň odporúčame slovenským občanom, aby využili službu dobrovoľnej elektronickej registrácie na webovej stránke Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky.