RSS zoznamy

Back

Cestovné odporúčanie - Uganda

Cestovné odporúčanie - Uganda

25.7.2019 | Cestovné odporúčanie | Oznamy a upozornenia pred cestovaním | Uganda
Stupeň odporúčania: 3. stupeň - odporúčanie necestovať (necestovať do určitých oblastí)

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Nairobi odporúča slovenským občanom necestovať do juhozápadných častí krajiny na hraniciach s Konžskou demokratickou republikou a Rwandou, osobitne do provincie Kasese. Dôvodom je nárast a prepuknutie vírusového ochorenia ebola spôsobujúceho hemoragickú horúčku. Ide o novú fázu súčasnej epidémie eboly, ktorá vypukla v Konžskej demokratickej republike (provincia Severné Kivi) a cezhraničné šírenie ochorenia do Ugandy.

 

Ebola sa vyznačuje vysokou nákazlivosťou a vysokou mierou úmrtnosti na ochorenie (v súčasnosti viac ako 2500 nakazených a 1700 úmrtí) . Na uvedené vírusové ochorenie reagovala aj Svetová zdravotnícka organizácia, ktorá k prepuknutiu eboly vydala stanovisko a vyhlásila „stav ohrozenia verejného zdravia medzinárodného významu“.

 

Takisto odporúčame necestovať do regiónu Karamoja v severovýchodnej časti Ugandy (Kotido, Moroto, Nakapiripirit, Katakwi, Kaabong, Abim, Kapchorva a distrikt Bukwa), oblasti Bundibuyo, národných parkov Semiliki a Game Reserve, do severnej časti Ugandy (oblasti Kitgumm, Amuru, Oyam, Dokolo, Pader, Adjumani, Gulu, Apac, a Lira), do regiónu West Nile (Nebbi, Arua, Moyo a Yumbe). Vo zvyšných častiach krajiny odporúčame dodržiavať základné princípy osobnej bezpečnosti, vyhýbať sa konfliktným situáciám, masovým zhromaždeniam.

 

Neodporúča sa cestovať po zotmení mimo väčších miest. V krajine je vyhlásená všeobecná hrozba terorizmu, polícia vydáva pravidelné výstrahy. Hlavné mesto Kampala patrí k relatívne bezpečným oblastiam.

 

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky odporúča slovenským občanom, aby v prípade cesty do Ugandy využili službu dobrovoľnej elektronickej registrácie na webovej stránke Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.

 

V prípade akýchkoľvek problémov alebo potreby získania dodatočných informácií odporúčame kontaktovať Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Nairobi (emb.nairobi@mzv.sk, 00254202721896, 00254202721898). Keďže sa v krajine nenachádza slovenské veľvyslanectvo, konzulárna pomoc a asistencia je veľmi limitovaná. Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky odporúča občanom informovať sa o kontaktoch na veľvyslanectvá členských krajín EÚ v danom teritóriu.