RSS zoznamy

Back

Cestovné odporúčanie - Čile

Cestovné odporúčanie - Čile

25.10.2019 | Cestovné odporúčanie | Oznamy a upozornenia pred cestovaním | Čile
Stupeň odporúčania: 3. stupeň - odporúčanie necestovať (necestovať do určitých oblastí)

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Buenos Aires, oznamuje, že násilné demonštrácie študentov spojené s vandalizmom a vykrádaním obchodov, ktoré boli pôvodne vyvolané zvýšením cien lístkov metra, viedli k tomu, že prezident 19. októbra 2019 vyhlásil výnimočný stav v hlavnom meste Čile, Santiago de Chile a v provinciách Santiago a Chacabuco, ktorý bol neskôr rozšírený aj v ďalších 4 provinciách: Valparaíso, Bio-Bio, O´Higgins a Coquimbo.

 

Počas výnimočného stavu sú obmedzené určité občianske slobody a zodpovednosť za poriadok preberajú ozbrojené sily. Výnimočný stav je predbežne vyhlásený na najbližších 15 dní. K študentom sa pripojili aj ďalšie sociálne vrstvy obyvateľstva. Viaceré odbory a študentské organizácie vyzývajú na štrajky. V hlavnom meste Santiago je obmedzená verejná doprava. Vo viacerých mestách Čile platí zákaz nočného vychádzania. Do 24. októbra 2019 bolo hlásených 18 obetí nepokojov, ktoré sú výsledkom násilností demonštrantov, ako aj stretov s ozbrojenými zložkami.

 

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Buenos Aires preto odporúča občanom, aby nateraz necestovali do Čile. V prípade, že sa už občania SR nachádzajú v Čile, odporúča sa striktne rešpektovať zákazy nočného vychádzania, vyhýbaťsa miestam demonštrácií a násilných protestov, sledovať vývoj situácie v krajine a dodržiavať pokyny miestnych inštitúcií.