RSS zoznamy

Back

Turecko - opatrenia proti šíreniu ochorenia COVID-19

Turecko - opatrenia proti šíreniu ochorenia COVID-19

24.3.2020 | Oznamy a upozornenia pred cestovaním | Koronavírus 2019-nCoV | Turecko

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky upozorňuje slovenských občanov cestujúcich do Turecka na výskyt ochorenia COVID-19 v krajine, ako aj na opatrenia a obmedzenia spojené s touto chorobou.

 

Veľvyslanectvo SR v Ankare informuje, že vláda Tureckej republiky rozhodla o cestovných obmedzeniach v podobe dočasného pozastavenia letov z viacerých krajín.

 

Od 18. marca 2020 Turecko uzavrelo hranice s Gréckom a Bulharskom. Cestujúcim už nebude umožnené vstúpiť do Turecka cez hraničný priechod Pazarkule a Ipsala a cez železničnú hraničnú bránu Uzunkopru do Grécka. Dané opatrenie sa týka aj priechodov Derekoy, Hamzabeyli a Kapikule do Bulharska. Vstup cez prístavné hraničné priechody do a z krajiny sa tiež zastavil v smere ku, respektíve od gréckej pevniny či gréckych ostrovov.

 

S účinnosťou od 19. marca 2020 je zakázaný vstup do Turecka pre gréckych a bulharských občanov, ako aj pre štátnych príslušníkov tretích krajín, ktorí sa v týchto krajinách nachádzali ostatných 14 dní.

 

Štátni príslušníci Alžírska, Angoly, Azerbajdžanu, Bangládeša, Belgicka, Čadu, Českej republiky, Čiernej Hory, Čínskej ľudovej republiky (vrátane Taiwanu), Dánska, Dominikánskej republiky, Džibutska, Ekvádoru, Egypta, Filipín, Fínska, Francúzska, Guatemaly, Gruzínska, Holandska, Indie, Iránu, Iraku, Írska, Jordánska, Južnej Kórey, Kamerunu, Kanady, Kazachstanu, Kene, Kolumbie, Kuvajtu, Libanonu, Lotyšska, Maďarska, Maroka, Moldavska, Nemecka, Nepálu, Nigérie, Nórska, Maďarska, Mauretánie, Moldavska, Ománu, Panamy, Peru, Pobrežia Slonoviny, Poľska, Portugalska, Rakúska, Rovníkovej Guiney, Severného Macedónska, Saudskej Arábie, Slovinska, Spojených arabských emirátov, Srí Lanky, Sudánu, Španielska, Švajčiarska, Švédska, Rakúska, Talianska, Tuniska, Spojeného kráľovstva, Ukrajiny a Uzbekistanu, vrátane Severného Cypru a Kosova, uznávaných zo strany Turecka, nemajú povolený vstup na územie Turecka.

 

Všetci cestujúci, ktorí počas ostatných 14 dní tranzitovali alebo sa nachádzali v uvedených krajinách, nemajú povolený vstup na územie Turecka (opatrenie sa netýka štátnych príslušníkov Turecka).

 

Pre občanov SR prichádzajúcich do Turecka z iných krajín, ako je vyššie uvedené, však platí nariadenie zostať po príchode v karanténe po dobu 14 dní.

 

Turecká vláda taktiež nariadila uzavrieť všetky miesta spoločenského charakteru vrátane reštaurácií, kaviarní, kín, dočasne pozatvárala školy a univerzity a zrušila osobnú účasť divákov na všetkých športových podujatiach. Od 22. marca 2020 nastal zákaz vychádzania pre osoby staršie ako 65 rokov a pre ľudí s chronickými chorobami.

 

Hotely a ďalšie ubytovacie zariadenia sú povinné získať podrobné informácie o tom, kam ich hostia nedávno cestovali, ako aj údaje o ich budúcich cestovateľských plánoch. Tieto informácie by mohli byť zásadné pri riešení možných budúcich prípadov nakazenia.

 

Vzhľadom na rýchlu eskaláciu situácie, časté zmeny bežného režimu leteckej dopravy a priebežné zavádzanie rôznych opatrení zo strany tureckej vlády odporúčame venovať náležitú pozornosť aj aktuálnym oznamom leteckých spoločností. Viaceré letecké spoločnosti operujúce v Turecku potvrdili Veľvyslanectvu SR v Ankare a Generálnemu konzulátu SR v Istanbule, že všetky plánované lety do Viedne, Prahy, Budapešti a Varšavy z Turecka sú už nedostupné, to isté postupne platí aj pre ďalšie hlavné mestá krajín Európskej únie.

 

V prípade núdze môžu občania Slovenskej republiky kontaktovať pohotovostné číslo mobilného telefónu Veľvyslanectva Slovenskej republiky v Ankare: +90 5337600384 alebo Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky: +421 2 5978 5978.

 

Zároveň odporúčame slovenským občanom, aby v prípade ciest do Turecka využili službu dobrovoľnej elektronickej registrácie na webovej stránke Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, respektíve prostredníctvom mobilnej aplikácie Svetobežka.