RSS zoznamy

Back

Kirgizsko – aktuálne opatrenia v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu

Kirgizsko – aktuálne opatrenia v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu

28.5.2020 | Oznamy a upozornenia pred cestovaním | Koronavírus 2019-nCoV | Kirgizsko

Na území Kirgizska naďalej platí mimoriadna situácia a v mestách Biškek, Oš a v niektorých okresoch je vyhlásená karanténa. Naďalej platia obmedzenia pri cestovaní medzi oblasťami a pre vstup respektíve odchod z Biškeku. Pohyb osôb je povolený len v odôvodnených prípadoch s potvrdením o dôvode cesty.

 

Naďalej platí rozhodnutie vlády o dočasnom uzatvorení hraníc a zákaze vstupu všetkým cudzincom do krajiny. Prechod hraníc je povolený iba občanom Kirgizska, ktorí sa vracajú zo zahraničia a odchádzajúcim cudzincom.

 

Toto opatrenie sa netýka:

- vodičov medzinárodnej kamiónov dopravy;

- posádok lietadiel;

- posádok vlakov a lokomotív medzinárodnej železničnej dopravy a kirgizských železníc;

- akreditovaných diplomatických a konzulárnych pracovníkov;

- akreditovaných pracovníkov medzinárodných organizácií a ich rodinných príslušníkov (po predchádzajúcom informovaní Ministerstva zahraničných vecí Kirgizskej republiky);

- cudzincov – rodinných príslušníkov občanov Kirgizskej republiky;

- cudzincov s povoleným pobytom na území Kirgizskej republiky.

 

Vláda 28. apríla 2020 rozhodla o trojfázovom obnovení ekonomickej činnosti v krajine, bol vytvorený zoznam podnikov, ktorým bude povolené postupné obnovenie činnosti od 1., 11. a 21. mája 2020 za predpokladu trvania mimoriadnej situácie.

 

Od 1. mája 2020 je pri dodržiavaní prísnych hygienických opatrení obnovená činnosť podnikov v oblasti energetiky, textilu, strojárstva, nábytkárstva, stavebníctva, malé obchody (stavebníctva, textil, autosúčiastky, e-shopy), autoservisy, kaderníctva a taxi.

 

Od 11. mája 2020 je obnovená činnosť najmä finančných, obchodných, cestovných a dopravných služieb.

 

Od 21. mája 2020 pracujú verejné služby pre občanov, sú otvorené nákupné centrá, kúpele a podobne.

 

Od 25. mája 2020 bola v Biškeku obnovená mestská hromadná doprava, prevádzku obnovili tržnice, stravovacie zariadenia do 50 osôb, kultúrne ustanovizne, športoviská, bazény a fitness centrá.

 

Školy zostanú uzavreté až do skončenia školského roku, záverečné skúšky boli zrušené. Smútočné či slávnostné spoločenské podujatia sú naďalej zakázané.

 

Do odvolania je obmedzená pravidelná medzinárodná letecká doprava, výnimky sú udelené len niekoľkým linkám do Ruska. Naďalej je obmedzená i osobná železničná doprava. Podľa rozhodnutia vlády z 30 apríla 2020 môžu cudzinci a osoby bez občianstva nachádzajúci sa na území Kirgizska na základe vízového alebo bezvízového režimu vycestovať z krajiny do 1. júna 2020 bez potreby zabezpečenia si výjazdného povolenia a registrácie v mieste pobytu.

 

Aktuálne oficiálne informácie o situácii a opatreniach na obmedzenie rozširovania nového koronavírusu v Kirgizsku (v ruskom jazyku).

 

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Nur-Sultane odporúča všetkým občanom nachádzajúcim sa v Kirgizsku alebo v Kazachstane, aby využili možnosť dobrovoľnej registrácie na stránke Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR alebo, prostredníctvom mobilnej aplikácie Svetobežka.

 

V prípade núdze kontaktujte Veľvyslanectvo Slovenskej republiky na telefónnom čísle: +7 7172 790 689, v mimopracovnej dobe na telefónnom čísle: +7 701 672 5597, prípadne e-mailom na adrese: emb.astana@mzv.sk.