RSS zoznamy

Back

Masové protesty a demonštrácie v Libanone

Masové protesty a demonštrácie v Libanone

20.10.2019 | Oznamy a upozornenia pred cestovaním | Libanon

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Bejrúte informuje slovenských občanov, že organizátori početných masových protestov a demonštrácií, ktoré prebiehajú od štvrtku 17.10. na celom území Libanonu, vyzývajú na ich pokračovanie aj začiatkom budúceho týždňa. Hlavnou požiadavkou demonštrantov je odstúpenie celej libanonskej vlády.

 

V rámci protestov dochádza k rozsiahlemu blokovaniu ciest po celej krajine, vrátane pálenia pneumatík. Opakovane bol blokovaný aj prístup na bejrútske medzinárodné letisko. Osobitne večer a v nočných hodinách nadobúdajú protesty  aj násilný charakter, vyskytli sa viaceré prípady vandalizmu.

 

Bezpečnostná situácia v celej krajine je aktuálne veľmi nestabilná. Nepredvídane sa môže zhoršiť, a to aj lokálne a z dôvodov, ktoré môžu ostať cudzincovi skryté. Je predpoklad, že funkčnosť mnohých inštitúcií a infraštruktúry bude aj po víkende, od pondelka 21.10., obmedzená.

 

Veľvyslanectvo SR v Bejrúte preto vyzýva občanov SR, aby v nasledujúcich dňoch adekvátne upravili plánované cesty do Libanonu a pokiaľ sa už nachádzajú v krajine, aby zachovávali maximálnu obozretnosť, vyhýbali sa demonštráciám a masovým zhromaždeniam a nespoliehali sa na presuny autami, obzvlášť na väčšiu vzdialenosť.