RSS zoznamy

Back

Portugalsko - predĺženie stavu kalamity a aktualizácia opatrení proti šíreniu COVID-19

Portugalsko - predĺženie stavu kalamity a aktualizácia opatrení proti šíreniu COVID-19

1.6.2020 | Oznamy a upozornenia pred cestovaním | Koronavírus 2019-nCoV | Portugalsko

Portugalská vláda do 14. júna 2020 predĺžila v celej krajine „stav kalamity“. Vláda zároveň spustila tretiu fázu uvoľňovania opatrení.

 

 

Povinné používanie ochranných rúšok na tvár je zavedené vo verejnej doprave a v uzavretých priestoroch ako supermarkety, lekárne, obchody, prevádzky poskytujúce služby a pod.

 

 

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Lisabone dáva do pozornosti svoju facebookovú stránku, prostredníctvom ktorej občanom SR v Portugalsku prináša relevantné informácie súvisiace so šírením nového koronavírusu v krajine.

 

 

 

 

Cestovanie

Pre vstup do kontinentálneho Portugalska aktuálne nie je zavedená povinná karanténa ako ani povinnosť preukázania sa negatívnym testom na COVID-19.

 

 

Na letiskách v Lisabone, Porte, Fare, Madeire a Ponta Delgade je pri prílete cestujúcich implementovaný systém merania telesnej teploty pomocou infračervených kamier. V prípade zistenia vysokej telesnej teploty, je táto osoba nasmerovaná tímom zdravotníckych technikov do vyhradenej zóny letiska na vykonanie skríningu.


Letecké spoločnosti postupne obnovujú letecké spojenie s Lisabonom, vrátane linky Lisabon – Viedeň, mnohé ale naďalej zostávajú obmedzované alebo pozastavené.
 

Letecké spojenie Lisabon - Viedeň - Lisabon

Medzi Portugalskom a Rakúskom nebolo prerušené letecké spojenie. Trvale je možné lietať s prestupmi vo Frankfurte alebo v Amsterdame a postupne sa obnovujú priame lety.

 

Pred cestou smerom na Slovensko je nevyhnutné preveriť podmienky vstupu na územie Rakúska  a ďalšieho tranzitu z letiska Schwechat na Slovensko, ako aj podmienky vstupu na Slovensko
 
 
V krajine naďalej platí zákaz vylodenia z výletných lodí.
 

Cestná, železničná a lodná doprava je na hraniciach medzi Portugalskom a Španielskom s niektorými výnimkami zakázaná. V prevádzke je deväť cestných hraničných priechodov (Valença/Tui; Chaves/Verín; Quintanilha/San Vitero; Vilar Formoso/Fuentes de Oñoro; Monfortinho; Marvão/Valência de Alcântara; Caia/Badajoz; Vila Verde de Ficalho/Rosal de La Frontera; Castro Marim/Ayamonte).

 

Medzinárodná nákladná doprava je povolená.

 

Vycestovanie cudzincov, vrátane občanov Slovenska, autom s cieľom návratu do domovskej krajiny je umožnený.
 

V prípade núdze môžu občania Slovenskej republiky kontaktovať pohotovostné číslo mobilného telefónu veľvyslanectva Slovenskej republiky v Lisabone +351 917 340 255 alebo Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky: +421 2 5978 5978.
 

V prípade núdze na Madeire môžu občania Slovenskej republiky kontaktovať Honorárny konzulárny úrad vo Funchal +351 962 410 652
e-mailom: eslovaquiaconsuladomadeira@gmail.com
 

V prípade núdze v Algarve môžu občania Slovenskej republiky kontaktovať Honorárny konzulárny úrad vo Fare  + 351 963 589 534
e-mailom: eslovaquiaconsuladoalgarve@gmail.com