Všetky správy

Back

Korčok with departing Dutch Ambassador on bilateral relations and developments in the EU

​I. Korčok s odchádzajúcim holandským veľvyslancom o bilaterálnych vzťahoch a vývoji v EÚ

19.5.2017 | Aktivity štátnych tajomníkov | Holandsko

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok prijal dnes (19. mája) veľvyslanca Holandského kráľovstva Richarda van Rijssena pri príležitosti ukončenia jeho diplomatickej misie na Slovensku. Partneri na stretnutí zhodnotili vývoj bilaterálnych vzťahov od nástupu veľvyslanca v roku 2013 a diskutovali aj o aktuálnom dianí v EÚ, ktoré sa nesie v znamení diskusií o budúcnosti Únie.

 

I. Korčok ocenil vysokú mieru osobnej angažovanosti veľvyslanca pri rozvoji vzájomných vzťahov oboch krajín v uplynulých štyroch rokoch. „V politickej, hospodárskej či kultúrnej oblasti zažívali naše krajiny v poslednom odbobí nebývalú intenzitu spolupráce,“ dodal štátny tajomník I. Korčok. Spoluprácu s Holandskom umocnilo spoločné pôsobenie našich krajín v rámci predsedníckeho Tria v Rade Európskej únie. Spolupráca v Triu priniesla vyššiu mieru expertných aj politických kontaktov, vrátane návštev na ministerskej i najvyššej politickej úrovni. Dôkazom dynamickej spolupráce je aj množstvo bilaterálnych projektov, každoročný nárast vzájomnej obchodnej výmeny či vysoký objem investícií smerujúcich z Holandska do našej ekonomiky.

 

Partneri sa v diskusii venovali aj aktuálnemu dianiu v Európe. Zhodli sa, že úvahy o budúcnosti EÚ musia primárne vychádzať z prostredia členských štátov, pričom tzv. Biela kniha Európskej komisie je dobrým a inšpiratívnym vstupom do debaty. V súvislosti s budúcim vývojom Únie označili za veľké výzvy Brexit, efektívny manažment migrácie a posilnenie zahraničnopolitickej váhy EÚ. „Únia by mala mať ambíciu stať sa skutočným globálnym hráčom. Má síce viac ako 500 miliónov obyvateľov, ale v rozhodujúcich zahraničnopolitických témach, akými sú Sýria či KĽDR, nie je jej hlas dostatočný,“ upozornil I. Korčok. Prísľubom pre ďalšie smerovanie sú výsledky prezidentských volieb vo Francúzsku. Ako uviedol I. Korčok: „Slovenská republika víta, že v tak kľúčovej krajine, akou je Francúzsko, sa presadil jasne proeurópsky kandidát.“ Pre ďalší vývoj Únie bude podľa oboch partnerov dôležité, aká bude spolupráca Francúzska s Nemeckom po parlamentných voľbách, ktoré sú v oboch krajinách na programe v najbližších mesiacoch.

 

I. Korčok na záver poďakoval veľvyslancovi za jeho prínos pre slovensko-holandské vzťahy a zaprial mu veľa štastia v jeho ďalšom pôsobení.