Všetky správy

Back

The 5th African Union-European Union Summit in the capital of Côte d'Ivoire

5. samit Africkej únie a Európskej únie v hlavnom meste Pobrežia Slonoviny

29.11.2017 | Aktivity štátnych tajomníkov

 

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Lukáš Parízek sprevádza predsedu vlády SR Roberta Fica na 5. samite Africkej únie a Európskej únie, ktorý sa koná v dňoch 29. – 30. novembra 2017 v hlavnom meste Pobrežia Slonoviny Abidjane.

Hlavnou témou samitu v Abidjane je mládež a jej budúcnosť na kontinente Afriky. Mier a bezpečnosť, investície a tvorba pracovných miest, verejná správa, vzdelávanie a migrácia budú tvoriť základ diskusií najvyšších predstaviteľov afrických krajín a členských štátov Európskej únie počas nasledujúcich dvoch dní.
Výsledkom samitu na najvyššej politickej úrovni bude prijatie politickej deklarácie zúčastnených krajín, ako aj podpis memoranda o porozumení v oblasti mieru a bezpečnosti, ktoré vytvorí chýbajúcu formálnu rámcovú dohodu medzi Africkou úniou a  EÚ.

Budúcnosť Afriky stojí na ekonomickom a sociálnom rozvoji kontinentu. Zlé ekonomické prostredie, nízka úroveň investícií, nedostatok pracovných príležitostí a absencia sociálnych záruk sú často príčinami migrácie mladých ľudí, ktorí v snahe dostať sa do Európy riskujú svoje životy.

Predseda vlády SR R. Fico vo svojom vystúpení oznámi záväzok SR vyčleniť do Zvereneckého fondu pre Afriku jeden milión eur. Slovenská republika tak aktívne prispeje do jedného z najdôležitejších nástrojov EÚ na ekonomickú podporu, politickú stabilizáciu afrických krajín, ktorá dokáže eliminovať rozhodnutia odísť z krajiny za lepším životom do vyspelého západného sveta.