Všetky správy

Back

State Secretary Parízek presented financial contributions to local NGOs in Kenya

Štátny tajomník MZVaEZ SR L. Parízek odovzdal v Keni finančné príspevky miestnym MVO

15.2.2017 | Aktivity štátnych tajomníkov | Oficiálna rozvojová pomoc | Keňa

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Lukáš Parízek sprevádzal 12. až 15. februára 2017 prezidenta SR Andreja Kisku na historicky prvej ceste v Kenskej republike a v subsaharskej Afrike.

 

Prvý deň prijal delegáciu prezidenta A. Kisku prezident Kenskej republiky Uhuru M. Kenyatta v prezidentskom paláci State House v Nairobi. Rozhovory vrcholných predstaviteľov krajín sa sústredili na rozvojovú a ekonomickú spoluprácu, keďže Keňa predstavuje pre Slovensko významného partnera vo východnej Afrike. Obe strany identifikovali ako kľúčové oblasti IT, energetiku a podporu začínajúcich podnikateľov. „Našou úlohou nie je len podporovať obchodnú výmenu, ale aj podporovať miestne obyvateľstvo a pomôcť im na ceste k prosperite,” uviedol L. Parízek. 

 

Keňa je prioritná krajina slovenskej oficiálnej rozvojovej pomoci, kde pôsobia dobrovoľníci a profesionáli pod hlavičkou programu SlovakAid. Národným koordinátorom oficiálnej rozvojovej pomoci je Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, pričom slovenské mimovládne organizácie tu pôsobia od polovice 90-tych rokov. Projekty sa zameriavajú na zdravotníctvo, školstvo, rozvoj vidieka a poľnohospodárstvo. „Stretol som nadšených a pracovitých ľudí a je povzbudivé vidieť ako naša spolupráca napreduje vo všetkých oblastiach,” povedal L. Parízek.

 

Počas návštev a stretnutí odovzdal L. Parízek piatim miestnym neziskovým organizáciám finančné príspevky v celkovej hodnote 25-tisíc eur na vzdelávacie aktivity, rehabilitačné účely, rozvoj školy a podporu pri vzdelávaní opustených detí.

 

Na záver pracovnej cesty L. Parízek, ako prejav slovenskej humanitárnej pomoci, odovzdal symbolický šek vo výške 25-tisíc eur pre organizáciu Kanacho Nomadic Educational Foundation na zmiernenie hladu v aktuálne suchom postihnutých oblastiach provincie Marsabit.

L. Parízek s prezidentom Kene Uhuru M. Kenyattom. L. Parízek s prezidentom Kene Uhuru M. Kenyattom. Finančný príspevok pre rehabilitačné centrum Songo Mbele na Masomo. Finančný príspevok pre rehabilitačné centrum Songo Mbele na Masomo. Finančný príspevok pre St. Philip Neri Primary School. Finančný príspevok pre St. Philip Neri Primary School.
Odovzdanie finančných príspevkov pre organizácie Mary Immaculate Clinic, Mary Immaculate Nutrition Children Centre a Mukuru Promotion Centre. Odovzdanie finančných príspevkov pre organizácie Mary Immaculate Clinic, Mary Immaculate Nutrition Children Centre a Mukuru Promotion Centre. Slovenská delegácia v Mary Immaculate Clinic. Slovenská delegácia v Mary Immaculate Clinic. Štátny tajomník L. Parízek a deti z Mary Immaculate Clinic. Štátny tajomník L. Parízek a deti z Mary Immaculate Clinic.
Symbolický šek, humanitárna pomoc vo výške 25-tisíc eur pre organizáciu Kanacho Nomadic Educational Foundation na zmiernenie hladu v aktuálne suchom postihnutej oblasti provincie Marsabit. Symbolický šek, humanitárna pomoc vo výške 25-tisíc eur pre organizáciu Kanacho Nomadic Educational Foundation na zmiernenie hladu v aktuálne suchom postihnutej oblasti provincie Marsabit.