Všetky správy

Back

L. Parízek s bulharskou veľvyslankyňou o bilaterálnych vzťahoch a o spolupráci v EÚ a NATO

L. Parízek s bulharskou veľvyslankyňou o bilaterálnych vzťahoch a o spolupráci v EÚ a NATO

17.5.2017 | Aktivity štátnych tajomníkov

Bilaterálne vzťahy, príprava bulharského predsedníctva, európske a globálne témy – to boli hlavné body na dnešnom (17. mája) rokovaní medzi štátnym tajomníkom Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Lukášom Parízkom a bulharskou veľvyslankyňou v SR  Jordanku Čobanovu. 

 

,,Naše vzťahy sú na vynikajúcej úrovni a sme pripravení naďalej prehlbovať naše spoločné partnerstvo v EÚ a NATO,“ povedal L. Parízek na margo bilaterálnych slovensko-bulharských vzťahov pričom ocenil úzku spoluprácu pri širokom spektre tém spoločného záujmu na európskej alebo globálnej úrovni. Partneri sa zhodli, že v oblasti investícií, vedy, technológií či turizmu vidia potenciál na rozširovanie vzájomnej spolupráce.

 

Štátny tajomník vzhľadom na blížiace sa predsedníctvo Bulharska v Rade EÚ, ktoré bude prebiehať už počas úvodného polroka 2018, vyjadril pripravenosť SR podporiť bulharských kolegov formou ďalšieho odovzdávania našich skúseností z procesu príprav i samotného výkonu predsedníckej funkcie, čo veľvyslankyňa vysoko ocenila. 

 

Partneri sa v diskusii dotkli aj aktuálnych zahraničnopolitických tém, ako sú príprava summitu NATO v Bruseli či situácia v krajinách západného Balkánu, ktorý hrá dôležitú úlohu v bezpečnosti európskeho kontinentu. Obaja partneri sa vzhľadom na aktuálny vývoj v tomto regióne zhodli na dôležitosti zvýšenej angažovanosti EÚ a potvrdenia európskej perspektívy pre občanov krajín západného Balkánu.   

Štátnym tajomníkom L. Parízek s bulharskou veľvyslankyňou v SR Jordanku Čobanovu. Štátnym tajomníkom L. Parízek s bulharskou veľvyslankyňou v SR Jordanku Čobanovu.