Všetky správy

Back

M. Lajčák sa zúčastní na zasadnutí Rady EÚ pre zahraničné veci v Bruseli

M. Lajčák sa zúčastní na zasadnutí Rady EÚ pre zahraničné veci v Bruseli

15.3.2019 | Očakávané udalosti

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslav Lajčák sa v pondelok (18. marca 2019) zúčastní na pravidelnom zasadnutí Rady EÚ pre zahraničné veci (FAC) v Bruseli, ktoré otvorí substantívna politická diskusia ministrov o vzťahoch Únie s Pekingom aj v súvislosti s prípravou spoločného summitu EÚ-Čína (9. apríla v Bruseli).


Druhou témou bude Moldavsko, v rámci ktorej budú šéfovia diplomacií hodnotiť aktuálny vývoj v krajine po februárových parlamentných voľbách a zaoberať sa budú aj implementáciou Asociačnej dohody s EÚ.


Moldavsko vystrieda Jemen. Ministri budú v súvislosti s vývojom situácie v krajine hľadať možnosti podpory EÚ pre realizáciu mierovej dohody zo Štokholmu a pre zlepšenie prístupu humanitárnej pomoci do krajiny. Rokovanie ukončí pracovné stretnutie ministrov členských krajín EÚ so šéfom čínskej diplomacie Wang Jim. Rada má prijať závery o nediskriminácii v oblasti vonkajšej činnosti a o Správe Európskeho dvora audítorov k transparentnosti financovania mimovládnych organizácií.


Na okraj FAC si minister Lajčák spoločne s ďalšími šéfmi diplomacií a generálnym tajomníkom NATO Jensom Stoltenbergom pripomenie výročie vstupu krajín strednej a východnej Európy do Severoatlantickej aliancie.