Všetky správy

Back

UN peacekeeping forces present in the world for 70 years

Mierové sily OSN pôsobia vo svete už 70 rokov

28.5.2018 | Slovensko a OSN

Medzinárodné spoločenstvo si každoročne 29. mája pripomína deň príslušníkov mierových síl OSN. Prvá operácia OSN bola vytvorená Bezpečnostnou radou OSN v roku 1948. Misia UNTSO plní svoje úlohy do dnešného dňa. Jej cieľom je monitorovanie prímeria na území Golanských výšin medzi Izraelom a Sýriou. 

 

Počas uplynulých 70 rokov Bezpečnostná rada OSN schválila viac ako 70 mierových operácií, v ktorých celkovo slúžili stovky tisíc vojakov a desiatky tisíc policajtov a civilných expertov z viac ako 120 krajín sveta. 

 

V súčasnosti pôsobí v mierových misiách pod modrou vlajkou viac ako 96 000 príslušníkov mierových síl OSN zo 124 krajín. Patria medzi nich dlhodobo aj slovenskí vojaci a policajti. V súčasnosti má Slovensko svojich vojakov a policajtov v troch mierových misiách OSN, a to na Golanských výšinách (UNTSO), na Cypre (UNFICYP) a na Haiti (MINUJUSTH).

 

V tento deň si zároveň pripomenieme aj pamiatku tých, ktorí pri výkone služby v mierových misiách OSN podstúpili tú najvyššiu obetu a položili v nich svoj život. Počas uplynulých 70 rokov v službe mieru zahynulo 3 326 príslušníkov mierových síl OSN.