Všetky správy

Back

US Senate adopted a resolution commemorating important anniversaries in the modern history of Slovakia and the Czech Republic

Senát amerického Kongresu schválil rezolúciu pripomínajúcu významné výročia v modernej histórii Slovenska a Českej republiky

9.1.2020

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky víta prijatie rezolúcie Senátom Kongresu Spojených štátov, ktorý si ňou pripomína 30. výročie Nežnej revolúcie v bývalom Československu, ako aj výročia vzniku Československa v roku 1918 a nezávislej Slovenskej republiky v roku 1993. Rezolúciu predložila podpredsedníčka senátneho podvýboru pre Európu senátorka Jeanne Shaheen spolu s predsedom podvýboru senátorom Ronom Johnsonom.

 

V rezolúcii americký Senát vysoko hodnotí vývoj v Slovenskej a Českej republike za uplynulých 30 rokov, oceňuje príspevok oboch krajín ako členov Severoatlantickej aliancie k obhajobe a presadzovaniu spoločných hodnôt demokracie a slobody a potvrdzuje blízke priateľstvo a spojenectvo USA so Slovenskom a Českou republikou.

 

Rezolúcia je potvrdením vynikajúcich bilaterálnych vzťahov medzi SR a USA, ktoré zaznamenali v ostatnej dobe výrazný rozvoj vo viacerých oblastiach. Prijatie rezolúcie zároveň vnímame ako dôležitý a pozitívny impulz Senátu USA na vynaloženie maximálneho úsilia pre zachovanie silnej transatlantickej väzby, ktorá napriek súčasnému zložitému vývoju vo svetovej politike nemá alternatívu.