Všetky správy

Back

Stretnutie generálnych tajomníkov členských krajín EÚ pred chorvátskym predsedníctvom

Stretnutie generálnych tajomníkov členských krajín EÚ pred chorvátskym predsedníctvom

29.11.2019 | Aktivity ministerstva

Dňa 29. novembra sa v Záhrebe konalo rokovanie generálnych tajomníkov a štátnych tajomníkov ministerstiev zahraničných vecí krajín Európskej únie pri príležitosti nastávajúceho predsedníctva Chorvátska v Rade EÚ v prvom polroku 2020. 

 

Chorvátsky minister zahraničných vecí pán Goran Grlić Radman predstavil kľúčové priority chorvátskeho predsedníctva v Rade EÚ. Okrem nejasného vývoja okolo Brexitu budú pozornosť venovať rokovaniam o viacročnom finančnom rámci. Okrem týchto tém otvoria oblasti ako kríza multilateralizmu, klimatické zmeny, obchodné vojny, migrácia, dezinformácie zaplavujúce kybernetický priestor. Osobitnou témou počas ich predsedníctva bude budúcnosť rozširovania EÚ v dozvukoch absentujúceho konsenzu v otázke otvorenia prístupových rokovaní EÚ s kandidátmi na členstvo EÚ - Severným Macedónskom a Albánskom. 

 

Zároveň minister požiadal členské štáty EÚ o podporu Chorvátska pri vstupe do schengenského priestoru, keďže boli z ich strany splnené všetky technické podmienky. V rámci ďalšej diskusie rezonovala téma prepojenosti EÚ s Áziou (doprava, digitálna ekonomika) a vysporiadanie sa s trendom nastupujúcej umelej inteligencie v rôznych oblastiach života ľudí.