1. Domov
  2. Aktuálne
  3. Kultúrna prezentácia

Kultúrna prezentácia

V Slovenskom inštitúte v Budapešti sa 28. februára 2024 uskutočnilo slávnostné vyhodnotenie 5. ročníka medzinárodnej literárnej a výtvarnej súťaže „Slovenské rozprávky z celého sveta“. Projekt je určený primárne pre deti, ktoré žijú v zahraničí a učia sa slovenský jazyk na slovenských národnostných školách v zahraničí a jeho výsledkom je knižné vydanie literárnych a výtvarných diel detí zapojených do súťaže.

Slovenský film Piargy si vyslúžil veľký úspech a potlesk na Európskom filmovom festivale EUNIC Austria.

Slovenský inštitút v Prahe uviedol 21. februára 2024 druhý z literárnych večerov v rámci cyklu Fokus na súčasnú slovenskú literatúru, ktorý vzniká v spolupráci so Slovenským literárnym centrom a v rámci ktorého sa na mesačnej báze predstavuje minuloročná desiatka finalistiek a finalistov prestížnej literárnej ceny Anasoft litera.

Slovenský inštitút v Prahe si pripomína tridsať rokov od svojho založenia v roku 1994. Od vzniku Slovenskej republiky svojimi aktivitami prezentuje slovenskú kultúru a umenie českej verejnosti, vytvára priestor pre hlbšie oboznámenie sa so Slovenskom a prispieva k etablovaniu slovenských umelcov na českej kultúrnej scéne.

V novovymaľovaných priestoroch Slovenského inštitútu vo Viedni sa výrazne vynímali diela sochára Martina Lettricha, ktorý spolu s manželkou Xéniou, zároveň kurátorkou, prítomným odprezentovali výstavu s názvom “1 + 1 = ako sa práve hodí”.

V sobotu 10. februára 2024 dopoludnia sa v priestoroch Slovenského inštitútu vo Varšave uskutočnila prvá časť Konventu zástupcov univerzitných združení poľských študentov slavistiky (druhá časť prebiehala v Inštitúte západnej a južnej slavistiky Varšavskej univerzity, tretia v priestoroch Českého centra vo Varšave).

Samostatná Slovenská republika sa 9. februára 1993 stala členom Organizácie Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO). Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár vyzdvihol pri príležitosti 31. výročia zaradenia SR do UNESCO pôsobenie a prestížne úspechy Slovenska v jednej z najznámejších špecializovaných agentúr v systéme Organizácie Spojených národov.

Veľvyslanectvo SR v Dillí sa 3. februára 2024 zapojilo do 33. ročníka Medzinárodného charitatívneho bazáru, ktorý už tradične organizuje DCWA (Delhi Commonwealth Women’s Association) a diplomatická komunita.

V spolupráci so Sekciou slovenského jazyka a kultúry na Inalco a sieťou kultúrnych inštitútov EUNIC, Slovenský inštitút v Paríži zorganizoval v rámci cyklu multikulturalizmu pre deti na základných francúzskych školách dva workshopy slovenského jazyka a kultúry.

Slovenský inštitút v Prahe v Roku slovenskej literatúry a tanečného umenia uvádza literárny cyklus s názvom Fokus na súčasnú slovenskú literatúru. V rámci neho, popri mnohých nových tituloch aj z odbornej slovenskej literárnej spisby, sa na mesačnej báze predstavia so svojimi dielami predovšetkým finalistky a finalisti prestížnej slovenskej literárnej súťaže Anasoft litera. Cyklus prezentácie autoriek a autorov tejto súťaže za ich osobnej účasti vzniká v spolupráci so Slovenským literárnym centrom.