Argentína

Vlajka Argentíny

Argentína

Buenos Aires - miestny čas:

Upozornenie pred cestou

19.09.2022 Argentína Argentína

Argentína umožňuje voľný vstup občanom Slovenskej republiky do krajiny.


Cestovanie

Upozornenia pred cestou
Podmienky vstupu
Publikované 04.05.2022

Na vstup do Argentíny je podmienkou cestovný pas s platnosťou najmenej 6 mesiacov odo dňa vstupu do krajiny. 

Pre turistické cesty do 90 dní postačuje platný cestovný pas Slovenskej republiky. Vo všetkých ostatných prípadoch (študijné pobyty, vykonávanie platenej činnosti (aj umeleckej) je potrebné príslušné vízum. Letecké spoločnosti pri cestách vyžadujú predloženie spiatočnej letenky, ktorá v prípade turistickej cesty do 90 dní, nemôže dátum návratu presahovať 90-dňový limit.

Migrační úradníci pri vstupe do krajiny môžu požadovať predloženie finančných prostriedkov na pobyt (cca 50 USD na deň). Pri prekročení doby pobytu v krajine hrozí pokuta.
 

Cestovanie s deťmi
Publikované 04.05.2022

Pri maloletom dieťati, ktoré cestuje v sprievode len jedného z rodičov, je potrebné predložiť písomný a úradne overený súhlas druhého rodiča na cestu dieťaťa. Súhlas musí byť preložený do španielskeho, alebo anglického jazyka. Alebo spísaný priamo v španielskom jazyku. 

Splnomocnenie na sprevádzanie dieťaťa cudzou osobou pri ceste do zahraničia v slovenskom jazyku
Word 13.0 kB, 10.3.2023, 943 stiahnutí
Stiahnuť
Splnomocnenie na sprevádzanie dieťaťa cudzou osobou pri ceste do zahraničia v anglickom jazyku
Word 12.8 kB, 10.3.2023, 986 stiahnutí
Stiahnuť
COVID-19
Aktualizované 22.09.2022
Publikované 15.06.2022

Podmienky vstupu do krajiny

Argentína umožňuje voľný vstup občanom Slovenskej republiky do krajiny.

 

Platia nasledujúce opatrenia:

Ak sa na ktoromkoľvek mieste vstupu do krajiny zistí pozitívny alebo podozrivý prípad COVID-19, prijmú sa preventívne a kontrolné opatrenia prijaté v prípade akejkoľvek akútnej respiračnej infekcie v súlade s Komplexnou stratégiou dohľadu a kontroly COVID-19 a iných akútnych respiračných infekcií, ktorú uverejnilo Ministerstvo zdravotníctva Argentínskej republiky v apríli 2022.

Vstup sprevádzajúcich osob cestujúcich na letiská môže byť obmedzený, ak si to vyžaduje epidemická situácia.

 

Podmienky tranzitu a odchodu

Tranzit pre cudzincov cez územie Argentíny je povolený

 

Cestovanie v rámci krajiny

Cestovanie v rámci krajiny je možné v neobmedzenej miere.

 

Podmienky návratu do SR

Informácie o postupe pri návrate do SR

Miestne špecifiká
Publikované 04.05.2022

Základné potraviny, spotrebný tovar a služby: ceny sú porovnateľné so Slovenskou republikou.

Colné predpisy – čo je možné doviezť a vyviezť pre osobnú spotrebu
Publikované 04.05.2022

Do Argentíny je zakázaný a prísne kontrolovaný dovoz čerstvých potravín živočíšneho a rastlinného pôvodu. 

Z Argentíny je možné vyviesť v hotovosti maximálne čiastku 10.000,- USD. V Argentíne platí obmedzenie dovozu – vývozu alkoholických nápojov, vína a tabakových výrobkov. Na medzinárodných letiskách sú rontgenované každá batožina bez výnimky . 

Od 1. februára 2012 boli zavedené ochranárske opatrenia v oblasti dovozov do Argentíny. Na základe dokumentu Declaración Jurada Anticipada de Importaciones (Anticipated Import Sworn Statement) musia dovozcovia v dostatočnom predstihu deklarovať tovary, ktoré chcú doviezť  do  Argentíny.
 

Info pre motoristov
Publikované 04.05.2022

Na automobilovú dopravu slúži pomerne hustá cestná sieť, väčšinou asfaltového povrchu.

Povolená rýchlosť v meste je 60 km/h a na diaľniciach 100 km/h (v rámci Buenos Aires) a v provinciách 130 km/h.

V prípade nesprávneho parkovania sa vozidlo odťahuje (predovšetkým v centre mesta).

Povolená hladina alkoholu v krvi je 0,5 promile.

Na jazdenie po Argentíne je potrebný medzinárodný vodičský preukaz (pri bežnom bezvízovom pobyte do 3 mesiacov). Na diaľniciach sa platia diaľničné poplatky. Jazde na cestách treba venovať zvýšenú pozornosť, nakoľko argentínski vodiči často nedodržiavajú pravidlá cestnej premávky (neplatí prednosť sprava prichádzajúceho vozidla, nedodržiavajú jazdné pruhy, nepoužívajú smerovky, mnohým chýbajú svetlá, niekedy prechádzajú na červenú na semaforoch).

Veľvyslanectvo SR pri cestách autom odporúča cestovať cez deň, hlavnými diaľničnými ťahmi, vyhýbať sa vedľajším cestám a obchádzkam, cestovaniu v noci. Pri ceste do vnútrozemia si treba uvedomiť veľké vzdialenosti medzi jednotlivými mestami a dostupnosť čerpacích staníc.
 

Bezpečnostná situácia
Publikované 04.05.2022

Kriminalita je pomerne vysoká. Treba venovať zvýšenú pozornosť batožine a osobným veciam, hrozia krádeže, osobitne pri cestovaní verejnou dopravou a návšteve turistických miest. 

Neodporúča sa individuálny presun v meste aj mimo mesta v nočných hodinách. Po príchode do krajiny si treba vyhotoviť fotokópiu cestovného dokladu a pohybovať sa po meste len s ňou a primeraným finančným obnosom. V prípade napadnutia neklásť odpor a odovzdať peniaze delikventom. Odporúča sa cestovať len veľkými a známymi dopravnými spoločnosťami, v mestách radšej overenou taxislužbou.

Turistická polícia poskytuje informácie, asistenčné služby a pomoc pre turistov, ktorí sa ocitli v krízovej situácii (okradnutie, strata dokladov, sprostredkuje kontakt so zastupiteľským úradom, ohrozenie osobnej bezpečnosti...). 

Turistická polícia pôsobí v exponovaných turistických lokalitách: Buenos Aires, Mendoza, Salta, Jujuy, Córdoba. Členovia Turistickej polície sú jazykovo vybavení (angličtina, francúzština, nemčina, taliančina, portugalčina). Je možné osloviť ktoréhokoľvek člena polície iných zložiek a žiadať o sprostredkovanie kontaktu s turistickou políciou.
 
24-hodinové pohotovostné číslo turistickej polície:
 (+54 9) 11 5050 9260
 (+54 9) 11 5050 3293

e-mail: 
serv.turista@gmail.com; 
policiaturistica@policiadelaciudad.gob.ar
 

Turistické a iné užitočné informácie

Doprava

Publikované 04.05.2022

Letecké spojenie: 
Priame letecké spojenie s Bratislavou neexistuje; je vhodné použiť linky z Viedne cez Frankfurt, Amsterdam alebo cez Madrid (KLM, Lufthansa, Iberia).

Doprava v hlavnom meste: V Buenos Aires sa odporúča používať taxi službu. Je možné využiť mestskú hromadnú dopravu (metro, autobusy). Cestu je možné naplánovať cez webovú stránku dopravného podniku. Kartu (sube), ktorá sa nabíja v priestoroch metra je možné kúpiť v pobočkách trafík.

Taxislužba môže byť užitočná najmä pri ceste z letiska do centra, v Buenos Aires pôsobí niekoľko taxislužieb, k dispozícii je napríklad aj aplikácia Uber. 
 

Zdravotná  starostlivosť

Publikované 04.05.2022

V krajine je sieť zdravotníckych zariadení dostatočne rozšírená, aj keď materiálne a technické vybavenie je rôzne. 

Existujú aj súkromné kliniky a ordinácie, ktoré však od cudzincov hneď po prevedení lekárskeho zákroku požadujú platbu, ktorá je niekoľkonásobne vyššia ako v SR. 

V celej krajine sa odporúča pitnú vodu z vodovodu pred použitím prevariť, používať vodné filtre alebo si pitnú vodu kupovať. Pri poskytnutí zdravotnej pomoci je potrebné mať zdravotné poistenie na krytie v krajine a preukaz totožnosti. 
 

Klimatické podmienky

Publikované 04.05.2022

Podnebie prechádza od tropického cez subtropické po mierne. Na severe je suchá, lesnatá, tropická oblasť. Najrozsiahlejšia je stredná stepná časť- nazývaná pampa.

Jej podnebie je subtropické a dosť teplé, hoci vetry z polárnych antarktických krajov prinášajú občas silné ochladenie. Zrážok už nie je veľa a v niektorých horúcich vnútrozemských častiach pampy trpia dokonca aj občasným suchom. 

Argentína sa nachádza na južnej pologuli, čo znamená, že zima je od júla do septembra a leto od januára do marca. Buenos Aires má vlhké podnebie s vysokými teplotami v lete, ktoré môžu dosiahnuť 40 ° C a nízke teploty v zime od 0 ° C do –2 ° C.

Štátne sviatky
Nasledovný sviatok v krajine Argentína je
2. apríl
Deň Malvín
DÁTUM DEŇ SVIATOK
1. január nedeľa Nový rok
28. február utorok Karneval
1. marec streda Karneval
24. marec piatok Deň pamiatky pravdy a spravodlivosti
2. apríl nedeľa Deň Malvín
7. apríl piatok Veľkonočný piatok
10. apríl pondelok Veľkonočný pondelok
14. apríl piatok Zelený štvrtok
1. máj pondelok Deň práce
18. máj štvrtok Národné sčítanie ľudu 2022
25. máj štvrtok Deň májovej revolúcie
17. jún sobota Nesmrteľnosť Martína Miguel de Guemes
9. júl nedeľa Deklarácia nezávislosti od Španielska v roku 1916
15. august utorok Nesmrteľnosť Josého San Martín
10. október utorok Deň rešpektu kultúrnej diverzity
20. november pondelok Deň národnej suverenity
8. december piatok Nepoškvrnené počatie Panny Márie
25. december pondelok Vianoce
Dôležité telefónne čísla
Publikované 04.05.2022

Predvoľba krajiny: +54; 
Rýchla pomoc: 107;
Polícia: 911; 
Požiarna služba: 100
 

Rady a odporúčania
Publikované 04.05.2022

Odporúčame nadštandardnú ostražitosť a nasledovanie pokynov miestnych orgánov.


Dobrovoľná registrácia pred cestou do zahraničia

Plánujete cestu do zahraničia? Využite našu službu, prostredníctvom ktorej môžete dostávať aktuálne informácie o zvolenej krajine. V prípade vzniku krízovej situácie registrácia umožní lepšiu organizáciu pomoci slovenským občanom v zahraničí.

Mobilná aplikácia Svetobežka

Aplikácia vám pomôže v núdzových situáciach v krajine, keď vás okradnú, havarujete alebo stratíte doklady. Nájdete v nej koho kontaktovať, kde hľadať pomoc, dobrovoľnú registráciu online a hlásenie stavu núdze. Upozorní vás tiež, na čo nezabudnúť pred cestou do vybranej krajiny.


Očakávané udalosti

Správy

Pracovná návšteva štátnej tajomníčky Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Ingrid Brockovej v Argentíne pokračovala vo štvrtok 27. októbra 2022 účasťou a vystúpením na zasadnutí ministrov zahraničných vecí členských štátov Európskej únie a Spoločenstva štátov Latinskej Ameriky a Karibiku (CELAC) v Buenos Aires. Témou zasadnutia boli postpandemická obnova, vrátane digitálnej a zelenej tranzície, spoločné riešenie dôsledkov ruskej agresie na Ukrajine, ako sú ekonomická, energetická a potravinová kríza.

Štátna tajomníčka Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ingrid Brocková v stredu, 26. októbra 2022, rokovala v Buenos Aires s námestníkom ministra zahraničných vecí, medzinárodného obchodu a vyznaní Argentínskej republiky Pablom Tettamantim.

Mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Slovenskej republiky v Paraguaji so sídlom v Buenos Aires Branislav Hitka odovzdal v utorok (21. apríla 2015) poverovacie listiny prezidentovi Paraguajskej republiky Horaciovi Cartesovi.


Argentína

Základné informácie

Zaužívaný anglický názov Argentina
Oficiálny názov Argentínska republika
Oficiálny anglický názov Argentine Republic
Zaužívaný názov Argentína
Miestny názov krajiny República Argentina
Svetadiel Južná Amerika
Hlavné mesto Buenos Aires
Anglický názov hlavného mesta Buenos Aires
Miestny názov hlavného mesta Buenos Aires
Názov meny Argentínske peso
Medzinárodná skratka meny ARS
Telefónna predvoľba +54
Úradné jazyky Španielsky
Časové pásmo -0300
Internetová doména .ar
Medzinárodná poznávacia značka AR
Zem. dĺžka hl. mesta 58°23′W
Zem. šírka hl. mesta 34°36′S
Vznik štátu 9.7.1816
Štátne zriadenie Konštitučná republika prezidentského typu

Hlava štátu Alberto Fernández
Minister zahraničných vecí Santiago Andrés Cafiero
Uznanie Slovenskej republiky 1.1.1993
Uznanie štátu Slovenskou republikou 1.1.1993
Nadviazanie diplomatických stykov so Slovenskou republikou 1.1.1993

Zastupiteľské úrady

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Buenos Aires

Figueroa Alcorta 3240, 1425 Buenos Aires
Telefón
+54 1148013917
+54 1141919453
+54 1148048622
Fax
+54 1148014654
Email konzulárneho oddelenia
Núdzová linka
+5491144238506

Na núdzovej linke neposkytujeme konzulárne informácie. Je určená len na nahlásenie úmrtí, hospitalizácií, policajného zadržania a iných vážnych prípadov ohrozujúcich život, zdravie či majetok slovenských občanov, ktorí sa ocitli v núdzi.

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Buenos Aires

Honorárne konzuláty

Bilaterálne vzťahy

Publikované 11.05.2022
Dátum Popis
2016 Návšteva prezidenta SR A. Kisku
2016 Konzultácie na úrovni štátnych tajomníkov I. Slobodníka a C. Foradoriho v Buenos Aires
2014 Návšteva ministra vedy a technológii L. Baraňao v SR
2013 Konzultácie na úrovni štátnych tajomníkov P. Buriana a E. Zuaina v Bratislave
2009 Návšteva ministra hospodárstva SR Ľ. Jahnátka
2009 Návšteva ministra zahraničných vecí SR M. Lajčáka
2001 Návšteva prezidenta SR R. Schustera
1998 Návšteva ministerky zahraničných vecí SR Z. Kramplovej

Info a príležitosti pre podnikateľov

Ekonomické správy

V spolupráci so Zastupiteľským úradom Slovenskej republiky v Buenos Aires 16. apríla 2015 pripravila argentínska pobočka slovenskej IT firmy ESET v priestoroch veľvyslanectva prezentáciu svojho najnovšieho softwerového produktu – antivírusového programu.

Zástupcovia slovenského veľvyslanectva v Buenos Aires sa od 14. do 17. septembra 2013 sa zúčastnili na Medzinárodnom veľtrhu cestovného ruchu Latinskej Ameriky FIT America Latina 2013, ktorý sa konal v priestoroch výstaviska La Rural v Buenos Aires.

V rámci medziministerských konzultácií v Bratislave dnes (29. mája 2013) rokoval štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Peter Burian so štátnym tajomníkom Ministerstva zahraničných vecí Argentínskej republiky Eduardom Zuaínom o potenciáli rozvoja spolupráce medzi Slovenskom a Argentínou.

V priestoroch výstaviska La Rural v Buenos Aires sa 3. – 6. novembra 2012 konal Medzinárodný veľtrh cestovného ruchu Latinskej Ameriky - FIT America Latina 2012, ktorého sa zúčastnili aj zástupcovia zastupiteľského úradu v Buenos Aires.

V priestoroch slovenského veľvyslanectva v Buenos Aires prezentovali v utorok 20. marca slovenské vína, liehoviny a pivá pre veľkoobchodnú spoločnosť Conde Heredia.

Ekonomické informácie o teritóriu
Argentína - kontakty na univerzity
PDF 481.2 kB, 20.6.2022, 56 stiahnutí
Stiahnuť
Argentína - ekonomická informácia o teritóriu 2022
PDF 398.5 kB, 20.6.2022, 62 stiahnutí
Stiahnuť
Obstarávanie a tendre
Argentína - kontakty na univerzity
PDF 481.2 kB, 20.6.2022, 56 stiahnutí
Stiahnuť
Argentína - ekonomická informácia o teritóriu 2022
PDF 398.5 kB, 20.6.2022, 62 stiahnutí
Stiahnuť
Veľtrhy a výstavy
Argentína - kontakty na univerzity
PDF 481.2 kB, 20.6.2022, 56 stiahnutí
Stiahnuť
Argentína - ekonomická informácia o teritóriu 2022
PDF 398.5 kB, 20.6.2022, 62 stiahnutí
Stiahnuť
Podujatia veľvyslanectva
Ekonomický diplomat
Meno a priezvisko Rastislav Hindický
Zastupiteľský úrad Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Buenos Aires
Email rastislav.hindicky@mzv.sk
Funkcia ekonomický diplomat, veľvyslanec

Medzinárodné zmluvy

Kultúra a krajania

V aule Fakulty architektúry a urbanistiky Severovýchodnej národnej univerzity v Resistencii, provincia Chaco, mal 16. novembra 2018 slovenský veľvyslanec v Argentíne Branislav Hitka prednášku o významných dielach slovenskej sakrálnej architektúry - drevených kostolíkoch.

Veľvyslanec SR v Argentíne usporiadal 25. septembra 2015 v priestoroch veľvyslanectva priateľské stretnutie so 60 člennou skupinou krajanov z Československého kultúrneho zväzu v Presidencia Saenz Peňa v provincii Chaco.

Pod patronátom mesta Buenos Aires, rezortu diplomacie Argentíny, francúzskeho a švajčiarskeho veľvyslanectva v Argentíne sa 20. marca 2014 uskutočnil 16. ročník „Deň frankofónie v Buenos Aires“.

Dvadsaťšesťčlenný spevácky súbor so Slovenska Adoremus počas svojho koncertného turné v Argentíne navštívil 2. decembra 2013 aj Zastupiteľský úrad Slovenskej republiky v Argentíne. Vokálne teleso, ktoré je dramaturgicky zamerané najmä na sakrálnu hudbu, sa od svojho vzniku úspešne predstavilo na mnohých medzinárodných festivaloch a uskutočnilo stovky koncertov doma i v zahraničí – v Českej republike, Maďarsku, Rakúsku, Nemecku, Taliansku, Slovinsku, Poľsku.

V rámci medziministerských konzultácií v Bratislave dnes (29. mája 2013) rokoval štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Peter Burian so štátnym tajomníkom Ministerstva zahraničných vecí Argentínskej republiky Eduardom Zuaínom o potenciáli rozvoja spolupráce medzi Slovenskom a Argentínou.

V priestoroch Café Literário de la Sociedad Hebráica Argentina sa 14. novembra 2012 uskutočnilo predstavenie básnickej zbierky s názvom Luces Y Sombras (Svetlá a tiene) spisovateľky, prekladateľky, novinárky a sochárky Eriky Blumgrund.

Výstavu fotografií Viery Kamenickej pod názvom Memoriál Chatama Sófera v Bratislave, pamäť v čase otvorili 4. augusta v reprezentačnej galérii Národného kontrolného úradu v Buenos Aires...

Slovenské preklady diel klasika argentínskej literatúry Jorge Luis Borgesa (1899 – 1986) osobne odovzdala na pôde veľvyslanectva SR v Buenos Aires ich autorka prekladateľka Nelida Noskovičová prezidentke Nadácie J. L. Borgesa Maríi Kodamovej a riaditeľovi Národnej knižnice Ezequielovi Grimsonovi ...

V rámci projektu kultúrnych podujatí ZÚ Buenos Aires na rok 2011, odvysielala rozhlasová stanica Radioestación (AM 820, www.radioestación820.com) v pondelok 31.1.2011 a v stredu 2.2.2011 hodinový program venovaný slovenskému skladateľovi Eugenovi Suchoňovi ...

Na aktivitách sa podieľali tak pracovníci ZÚ Buenos Aires ako aj krajania v rôznych argentínskych mestách...


Feedback
pdf-viewer-embedded

Cieľové skupiny

Elektronické služby

Back To Top