Opatrenia vo svete

Back

Čínska ľudová republika - dočasný zákaz vstupu pre cudzích štátnych príslušníkov

Čínska ľudová republika - dočasný zákaz vstupu pre cudzích štátnych príslušníkov

27.3.2020 | Oznamy a upozornenia pred cestovaním | Koronavírus 2019-nCoV | Čína | Hongkong (Čína) | Macao (Čína)

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky upozorňuje občanov Slovenskej republiky a cestujúcu verejnosť, že v súvislosti so šírením ochorenia COVID-19 bol pre cudzích štátnych príslušníkov, ktorí sú držiteľmi víz a povolení na pobyt do Čínskej ľudovej republiky, vydaný dočasný zákaz vstupu do krajiny.

 

Obmedzenie sa týka tiež držiteľov podnikateľského cestovného povolenia Ázijsko-tichomorskej hospodárskej spolupráce – APEC Business Travel Card.

 

Zároveň sa dočasne zamedzuje využívanie: 24/72/144-hodinového bezvízového režimu tranzitu; 30-dňového bezvízového režimu pre Hainan; 15-dňového bezvízového režimu pre skupinové zájazdy loďou do Shanghai Port; 144-hodinového bezvízového režimu pre skupinový turizmus z osobitných administratívnych oblastí Hongkong a Macao do provincie Guangdong; 15-dňového bezvízového režimu pre zájazdy občanov členských štátov Ázijsko-tichomorskej hospodárskej spolupráce do provincie Guangxi.

 

Dočasný zákaz vstupu sa netýka držiteľov diplomatických a služobných pasov.

 

Cudzí štátni príslušníci prichádzajúci do Čínskej ľudovej republiky z humanitárnych dôvodov alebo s cieľom vykonávať nevyhnutné ekonomické, obchodné vedecké či technologické aktivity budú môcť i naďalej požiadať o vízum na veľvyslanectvách alebo konzulátoch Čínskej ľudovej republiky vo svete.

 

Vízum udelené po dátume 28. marca 2020 umožní vstup do krajiny a nebudú sa naň vzťahovať vyššie uvedené obmedzenia.

 

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky nabáda občanov Slovenskej republiky, aby využili dobrovoľnú elektronickú registráciu na webovom sídle Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitosti Slovenskej republiky, alebo prostredníctvom mobilnej aplikácie Svetobežka.

 

V prípade núdze môžu občania Slovenskej republiky nepretržite kontaktovať pohotovostný mobil Veľvyslanectva Slovenskej republiky v Pekingu: +8613911792084; Generálny konzulát Slovenskej republiky v Šanghaji: +86 13641903630; Honorárny konzulát Slovenskej republiky v Hongkongu: +85224844568; Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky: +421259785978.