Opatrenia vo svete

Back

Juhoafrická republika - opatrenia a odporúčania Veľvyslanectva SR v Pretórii

Juhoafrická republika - opatrenia a odporúčania Veľvyslanectva SR v Pretórii

26.3.2020 | Oznamy a upozornenia pred cestovaním | Koronavírus 2019-nCoV | Juhoafrická republika

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Pretórii informuje občanov o opatreniach prijatých v Juhoafrickej republike v súvislosti so šírením nového koronavírusu.

 

Na základe aktuálnej situácie prezident Juhoafrickej republiky rozhodol, že od polnoci 26. marca 2020 vstupuje do platnosti nariadenie, ktorým sa na 21 dní do 16. apríla 2020 úplne uzatvárajú všetky vonkajšie hranice Juhoafrickej republiky, ako aj hranice medzi provinciami.

 

Zároveň budú počas celej doby zakázané akékoľvek medzinárodné aj vnútroštátne komerčné lety, vrátane tranzitu.

 

Prepravy karga ani evakuačných letov sa obmedzenie netýka.

 

Zároveň od tohto dátumu prezident nariadil zákaz vychádzania pre všetkých občanov okrem nevyhnutných povolaní a zatvorenie obchodov, okrem  tých, ktoré predávajú základné potreby. Ministerstvo turizmu nariadilo zatvorenie všetkých hotelov a prijímanie nových hostí. Turisti, ktorí sa už v JAR nachádzajú, musia rovnako dodržiavať zákaz vychádzania.

 

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Pretórii zároveň upozorňuje občanov Slovenskej republiky, ktorí sa už nachádzajú v Juhoafrickej republike, na prax juhoafrických nemocníc, ktoré neuznávajú slovenské cestovné zdravotné poistenie a za všetky zákroky, ošetrenia a hospitalizáciu požadujú platbu vopred.

 

V prípade núdze môžu občania Slovenskej republiky kontaktovať pohotovostné číslo mobilného telefónu Veľvyslanectva Slovenskej republiky v Pretórii +227 833041599 alebo Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky: +421 2 5978 5978.

 

Zároveň môžu slovenskí občania v prípade cestovania do zahraničia využiť službu dobrovoľnej elektronickej registrácie na na webovom sídle Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitosti Slovenskej republiky alebo prostredníctvom mobilnej aplikácie Svetobežka.