Opatrenia vo svete

Back

Tranzit cez územie Českej republiky do 29. marca 24:00

Tranzit cez územie Českej republiky do 29. marca 24:00

27.3.2020 | Oznamy a upozornenia pred cestovaním | Koronavírus 2019-nCoV | Česko

Do 29. marca do 24.00 hod. môžu občania SR tranzitovať cez územie ČR na základe pdf čestného prehlásenie o tranzite  (pdf; 334.48 KB).

 

Na webovej stránke Medzinárodnej asociácie pre leteckú dopravu IATA je stále  informácia o platnosti pôvodnej výnimky o tranzite cez Českú republiku do domovského štátu, takže letecké spoločnosti by nemali odmietnuť nástup občanovi SR na palubu, pokiaľ predloží čestné vyhlásenie o tranzite.
 

 

CZECHIA - published 25.03.2020
Passengers are not allowed to enter Czechia.

- This does not apply to nationals of Czechia.
- This does not apply to passengers with a Czech residence permit for stay over 90 days or for permanent stay.
- This does not apply to passengers with a Czech long-stay visa (not including visa stickers with a national comment D/VR/XX).
- This does not apply to passengers with the European Health Insurance Card issued by Czechia.
- This does not apply to passengers with diplomatic and service passports issued by Czechia.
- This does not apply to passengers who are minors younger than 18, if their parent is a citizen of Czechia; and a parent of a minor younger than 18 if this minor is a citizen of Czechia.
- This does not apply to members of the mission under the Vienna Convention on Diplomatic Relations and members of the consular posts under the Vienna Convention on Consular Relations accredited in Czechia, and officials of international organizations based in Czechia registered with Ministry of the Foreign Affairs of Czechia, including their family members.
- This does not apply to passengers who are nationals of another EU Member State, Iceland, Liechtenstein, Norway, Switzerland or United Kingdom, who are spouses of Czechia nationals and who present a marriage certificate or its copy.
- This does not apply to passengers who are nationals of another EU Member State, Iceland, Liechtenstein, Norway, Switzerland or United Kingdom, with an official confirmation by an embassy of their home state or by an embassy of Czechia confirming acceptance to a flight for the purpose of repatriation to their home state and an organized transfer or their intention to transfer from the territory of Czechia to their home state.

 

Zároveň avizujeme, že od 30. marca 2020 od 00.00 hod. bude platiť výnimka v novom znení a to, že občan EÚ (SR) tranzitujúci do svojho domovského štátu cez územie Českej republiky bude musieť predložiť nótu zastupiteľského úradu svojej domovskej krajiny. Zmena je teda v tom, že nóta zastupiteľského úradu domovskej krajiny nahradí doteraz platné čestné prehlásenie o tranzite. Bližšie informácie k uplatňovaniu novej výnimky budú zverejnené neskôr.
 

Vzhľadom na uvedené, odporúčame občanom SR zariadiť si cestu domov na Slovensko tak, aby využili možnosti tranzitu cez Českú republiku do 29. marca do 24.00 hod., lebo od 30. marca 2020 00.00 hod. sa podmienky sprísnia.