Repatriácia

V súvislosti so zhoršujúcou sa epidemiologickou situáciou v Európe, vrátane Slovenska a vo svete, vyvolanou pandémiou ochorenia COVID-19, s neustále sa meniacou situáciou na hraničných priechodoch jednotlivých štátov, obmedzením leteckej a autobusovej prepravy osôb, ako aj možným postupným uzatváraním hraníc ďalších štátov, Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky vyzýva občanov SR, aby rešpektovali platné cestovné odporúčanie rezortu diplomacie v stupni číslo 3 – necestovať do všetkých štátov sveta, platné od 16. marca 2020.
 

Od 2. apríla 2020 rezort diplomacie prestal prijímať žiadosti o registrácie občanov SR, ktorí majú záujem o repatriáciu. Dôvody sú viaceré, okrem iného aj to, že v mnohých prípadoch občania SR na poslednú chvíľu nevyužijú možnosti organizovanej repatriácie, respektíve o ňu žiadajú len formálne, nakoľko ich obvyklý pobyt je v zahraničí. Existujú aj prípady, keď sa už repatriovaní občania vrátili naspäť do krajiny, odkiaľ na Slovensko pricestovali.
 

Po ukončení prijímania žiadostí o registráciu k repatriáciám rezort diplomacie následne pristúpi k ich ukončeniu. Repatriačná preprava je primárne a v rámci dostupných možností organizovaná v tých miestach, kde nie je možnosť inej formy prepravy. Pokiaľ je ešte stále možné sa z danej krajiny dostať alebo aspoň priblížiť k SR iným spôsobom - lietadlom, vlakom, autobusom, alebo inak individuálne, občania by mali využiť túto možnosť.

 

docx Repatriácia - čestné vyhlásenie  (docx; 14.35 KB)

 

docx Ochrana osobných údajov  (docx; 14.31 KB)

 

Oznam o vykonávaní letov humanitárnej povahy na repatriáciu občanov Slovenskej republiky do vlasti

MZVEZ SR v súvislosti s prebiehajúcou repatriáciou občanov SR zo zahraničia na územie Slovenskej republiky využíva aj leteckých prepravcov, ktorí pre tento konkrétny prípad z povahy veci plnia humanitárny účel.

 

Plán repatriácií (Aktualizované 04/04/2020)

 

Dátum
odchodu
Miesto odchodu Miesto
príchodu
Spôsob Počet
repatriovaných
Slovákov
Veľvyslanectvo SR
06/04/2020 Srbsko (Belehrad) SR letecky 3 www.mzv.sk/web/belehrad
06/04/2020 Nemecko (3 trasy) SR autobus 108 www.mzv.sk/web/berlin
06/04/2020 Španielsko SR autobus 20 www.mzv.sk/web/madrid
07/04/2020 Švédsko (Malmo) SR letecky 24 www.mzv.sk/web/stokholm
07/04/2020 Taliansko (Rím) SR autobus 65 www.mzv.sk/web/rim
08/04/2020 Bali ČR (Praha) letecky/autobus 24 www.mzv.sk/web/jakarta
09/04/2020 Nový Zéland Rakúsko (Viedeň) letecky/autobus 12 www.mzv.sk/web/canberra
 

Dátumy a kapacity sú indikatívne a môžu byť bez predchádzajúceho upozornenia zmenené. MZVEZ SR nezodpovedá za škody spôsobené takýmito zmenami.   

Back

Argentína - Možnosť vycestovania z Argentíny

Argentína - Možnosť vycestovania z Argentíny

20.3.2020 | Oznamy a upozornenia pred cestovaním | Koronavírus 2019-nCoV | Repatriácia | Argentína

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Buenos Aires informuje slovenských občanov, ktorí sa nachádzajú v Argentíne, o možnosti využitia chartrového letu Lufthansa (LH343), na trase Buenos Aires – Frankfurt, 23. marca 2020 o 12,50h. z medzinárodného letiska Ezeiza. Check-in pasažierov začína o 07,30h.

Podmienky prepravy:

- Preprava nie je bezplatná. Cena nebola oznámená, avšak bude v rozumnej sume. Vyúčtovanie bude administratívnym postupom následne po uskutočnení prepravy.

- Prednosť majú rizikové skupiny: seniori, osoby s maloletými deťmi, osoby postihnuté zdravotne, alebo mentálne, osoby so zhoršeným zdravotným stavom a maloleté osoby, ktoré cestujú sami.

- Nie je možné zakúpiť letenky cez internet alebo v cestovnej kancelárii, letenky vydáva Veľvyslanectvo Nemecka v Buenos Aires a pasažierom budú odovzdané pri pulte check-in priamo na letisku.

 

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Buenos Aires žiada všetkých záujemcov, aby zaslali na mail: emb.buenosaires@mzv.sk nasledujúce údaje, ako aj o všetkých osobách ktoré majú záujem so žiadateľom cestovať (len rodinní príslušníci):

- meno a priezvisko

- dátum narodenia

- číslo cestovného pasu

- svoju mailovú adresu

- číslo telefónu

 

Veľvyslanectvo dáva do pozornosti aj komerčné lety Air France 23. a 25. marca 2020 s odletom z Buenos Aires 14,20 hod z medzinárodného letiska Ezeiza Buenos Aires a príletom na letisko Charles de Gaulle, Paríž o 07,40 hod.

 

Brazília pravdepodobne uzavrie vzdušný priestor v pondelok 23. marca 2020.

Nateraz je možné odcestovať do Európy aj cez Brazíliu.

Odporúčame občanom, aby tak urobili.

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitosti Slovenskej republiky odporúča občanom aby sa podľa ich možností dopravili do Európy a čo naviac sa priblížili k Slovenskej republike.

V rámci Európy prebieha repatriácia občanov Slovenskej republiky autobusovou prepravou do Slovenskej republiky.

 

Dôležitá informácia: Všetkým cudzincom, ktorí majú zakúpené lety na opustenie Argentíny a smerujú na letisko, je umožnené odcestovať bez sankcie, napriek nedodržaniu karantény. Rovnako bez sankcie bude umožnené odcestovať cudzincom, ktorí prekročili 90 dňový pobyt v krajine.

 

Informácia o možnosti vycestovania z Peru

s využitím komerčných letov Air France 22., 24., 26., 28. marca 2020

pre slovenských občanov

 

Prednosť majú pasažieri, ktorí už mali zakúpené letenky.

Všetky ostatné voľné miesta sú v predaji pre verejnosť (občania EÚ).

Všetky informácie sú dostupné na web-stránke Air France www.airfrance.com, kde je potrebné rezervovať a zakúpiť letenku.

 

Dôležitá informácia: Všetkým cudzincom, ktorí majú zakúpené lety na opustenie Peru a smerujú na letisko, je umožnené odcestovať bez sankcie napriek nedodržaniu karantény.