Repatriácia

V súvislosti so zhoršujúcou sa epidemiologickou situáciou v Európe, vrátane Slovenska a vo svete, vyvolanou pandémiou ochorenia COVID-19, s neustále sa meniacou situáciou na hraničných priechodoch jednotlivých štátov, obmedzením leteckej a autobusovej prepravy osôb, ako aj možným postupným uzatváraním hraníc ďalších štátov, Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky vyzýva občanov SR, aby rešpektovali platné cestovné odporúčanie rezortu diplomacie v stupni číslo 3 – necestovať do všetkých štátov sveta, platné od 16. marca 2020.
 

Od 2. apríla 2020 rezort diplomacie prestal prijímať žiadosti o registrácie občanov SR, ktorí majú záujem o repatriáciu. Dôvody sú viaceré, okrem iného aj to, že v mnohých prípadoch občania SR na poslednú chvíľu nevyužijú možnosti organizovanej repatriácie, respektíve o ňu žiadajú len formálne, nakoľko ich obvyklý pobyt je v zahraničí. Existujú aj prípady, keď sa už repatriovaní občania vrátili naspäť do krajiny, odkiaľ na Slovensko pricestovali.
 

Po ukončení prijímania žiadostí o registráciu k repatriáciám rezort diplomacie následne pristúpi k ich ukončeniu. Repatriačná preprava je primárne a v rámci dostupných možností organizovaná v tých miestach, kde nie je možnosť inej formy prepravy. Pokiaľ je ešte stále možné sa z danej krajiny dostať alebo aspoň priblížiť k SR iným spôsobom - lietadlom, vlakom, autobusom, alebo inak individuálne, občania by mali využiť túto možnosť.

 

docx Repatriácia - čestné vyhlásenie  (docx; 14.35 KB)

 

docx Ochrana osobných údajov  (docx; 14.31 KB)

 

Oznam o vykonávaní letov humanitárnej povahy na repatriáciu občanov Slovenskej republiky do vlasti

MZVEZ SR v súvislosti s prebiehajúcou repatriáciou občanov SR zo zahraničia na územie Slovenskej republiky využíva aj leteckých prepravcov, ktorí pre tento konkrétny prípad z povahy veci plnia humanitárny účel.

 

Plán repatriácií (Aktualizované 04/04/2020)

 

Dátum
odchodu
Miesto odchodu Miesto
príchodu
Spôsob Počet
repatriovaných
Slovákov
Veľvyslanectvo SR
06/04/2020 Srbsko (Belehrad) SR letecky 3 www.mzv.sk/web/belehrad
06/04/2020 Nemecko (3 trasy) SR autobus 108 www.mzv.sk/web/berlin
06/04/2020 Španielsko SR autobus 20 www.mzv.sk/web/madrid
07/04/2020 Švédsko (Malmo) SR letecky 24 www.mzv.sk/web/stokholm
07/04/2020 Taliansko (Rím) SR autobus 65 www.mzv.sk/web/rim
08/04/2020 Bali ČR (Praha) letecky/autobus 24 www.mzv.sk/web/jakarta
09/04/2020 Nový Zéland Rakúsko (Viedeň) letecky/autobus 12 www.mzv.sk/web/canberra
 

Dátumy a kapacity sú indikatívne a môžu byť bez predchádzajúceho upozornenia zmenené. MZVEZ SR nezodpovedá za škody spôsobené takýmito zmenami.   

Back

Kanada – informácie a odporúčania v súvislosti s výskytom nového koronavírusu a návratom slovenských občanov

Kanada – informácie a odporúčania v súvislosti s výskytom nového koronavírusu a návratom slovenských občanov

23.3.2020 | Oznamy a upozornenia pred cestovaním | Koronavírus 2019-nCoV | Repatriácia | Kanada

Veľvyslanectvo SR v Ottawe upozorňuje slovenských občanov na rapídny nárast prípadov nákazy vírusom COVID-19 na celom území Kanady. Kanada považuje situáciu za vážne ohrozenie pre verejné zdravie.

Cestovné obmedzenia

Letecká doprava – zákaz vstupu cudzích štátnych príslušníkov cestujúcich zo všetkým krajín okrem USA:
Od 18. marca 12,00 hod. EDT majú leteckí prepravcovia povinnosť odmietnuť boarding/nástup do lietadla pri letoch do Kanady každému pasažierovi, ktorí nemá kanadské občianstvo alebo trvalý pobyt v Kanade a zdržiaval sa v inej krajine ako USA v posledných 14 dňoch.

Zákaz sa netýka leteckých posádok, cestujúcich pri tranzite do tretej krajiny, kanadských občanov a trvalých rezidentov, diplomatov a bezprostredných rodinných príslušníkov kanadských občanov.

Letecké spoločnosti majú od 19. marca zákaz púšťať na paluby lietadiel ľudí vykazujúcich symptómy ochorenia, vrátane kanadských občanov.  
Od 18. marca majú medzinárodné lety povolenie pristáť iba na 4 kanadských letiskách: Toronto, Montreal, Vancouver, Calgary.
 
Od pondelka 23. marca mnohé letecké spoločnosti obmedzujú frekvenciu alebo úplne rušia aj vnútroštátne letové spojenia.
 
Pozemná doprava – hranica s USA - S platnosťou od 21. marca Kanada a USA po vzájomnej dohode uzatvorili svoju pozemnú hranicu pre všetky cesty, ktoré nie sú nevyhnutného (essential) charakteru. Platí pre všetkých cestujúcich za účelom turizmu a rekreácie. Nákladná doprava tovarov nebude obmedzená. Cez hranicu sa dostanú ľudia pracujúci v nevyhnutných (essential) sektoroch (napr. zdravotníci).  Opatrenie platí predbežne na 30 dní, následne obe strany jeho uplatňovanie zvážia.
 
20. marca boli ohlásené ďalšie výnimky z cestovných obmedzení pre cudzích štátnych príslušníkov, ktorí v Kanade už pracovali, študovali alebo pre nich „bola Kanada už domovom“. Výnimky by mali byť aplikované od budúceho týždňa, preto tí, ktorých sa týkajú by sa nemali pokúšať cestovať do Kanady okamžite.

 

Výnimky sa týkajú:

 • dočasných pracovníkov, napríklad ošetrovateľov, sezónnych pracovníkov v poľnohospodárstve, rybárskom priemysle,
 • medzinárodní študenti, ktorí mali platné povolenie na štúdium alebo ho mali schválené pred vstupom cestovných obmedzení do platnosti 18. marca,
 • žiadatelia, ktorých povolenie o trvalý pobyt bolo schválené pred vstupom cestovných obmedzení do platnosti, ale zatiaľ do Kanady nevycestovali.     


 
Ak ste občan SR, máte pracovné povolenie v Kanade, už ste boli v Kanade pred cestovnými obmedzeniami, ale ste momentálne mimo Kanadu a snažíte sa dostať späť – informujte nás na cons.ottawa@mzv.sk     
 
Ak ste občan SR, máte v najbližšom čase vycestovať do Kanady na iný ako turistický účel, napr. na základe kanadských víz programu mobilita mladých – International Experience Kanada, ale súčasné podmienky vám v tom bránia – informujte nás na cons.ottawa@mzv.sk
 

Vyzývame slovenských občanov so záujmom o návrat do SR, aby sa snažili z Kanady letecky dostať komerčných linkami čo najbližšie k SR a ďalej hľadali možnosti komerčnej prepravy na Slovensko. V prípade núdze kontaktujte veľvyslanectvá SR v príslušnej krajine.

 

Zoznam zastupiteľských úradov SR

 

Lety dostupné z Kanady do Európy (nutné vždy preveriť s konkrétnou leteckou spoločnosťou!):

 • Toronto - Lisbon - dočasné prerušenie letov od 29. marca do 30. apríla
 • Calgary - London - dočasné prerušenie letov od 26. marca do 30. apríla
 • Toronto – Amsterdam - dočasné prerušenie letov od 28. marca do 30. apríla
 • Montreal - Brussels - dočasné prerušenie letov od 28. marca do 30. apríla
 • Toronto - Dublin - dočasné prerušenie letov od 28. marca do 30. apríla
 • Calgary - London - dočasné prerušenie letov od 26. marca do 30. apríla
 • Toronto - Munich - dočasné prerušenie letov od 28. marca do 30. apríla
 • Toronto - Zurich - dočasné prerušenie letov od 28. marca do 30. apríla
 • Calgary – Amsterdam - dočasné prerušenie letov od 28. marca do 30. apríla
 • Montreal – Paris - dočasné prerušenie letov od 28. marca do 30. apríla

Lety z Kanady do Francúzska a Holandska, ktoré by mali pokračovať aj po 28.marci:

Air France, 3x do týždňa (streda, piatok, nedeľa), Montreal – Paríž CDG
KLM, 3x do týždňa, Toronto - Amsterdam, Calgary - Amsterdam

 

Obmedzenia na hraniciach jednotlivých krajín

 

Repatriácia

Veľvyslanectvo SR v Ottawe eviduje informácie o občanoch, ktorí sa momentálne stále nachádzajú v Kanade a majú záujem o repatriáciu. Prípadná repatriácia sa z kapacitných dôvodov bude riešiť podľa priorít: maloletí, študenti, občania vyslaní do zahraničia z pracovných dôvodov.

Pre vyťaženosť telefónnych liniek odporúčame, aby občania kontaktovali Veľvyslanectvo SR v Ottawe emailom na: cons.ottawa@mzv.sk. Uveďte svoje identifikačné a kontaktné údaje a dôvod pobytu v zahraničí.

Upozorňujeme, že v zmysle platných nariadení je všetkým osobám, ktoré sa ako zorganizované skupiny vracajú z postihnutých oblastí zahraničia na územie SR alebo o repatriácii ktorých na územie SR sa rozhodne, nariadená izolácia v zariadenia určených Ministerstvom vnútra SR na dobu nevyhnutnú na vykonanie laboratórnej diagnostiky COVID-19 a následne po zistení negatívneho výsledku je tejto osobe nariadená domáca izolácia v celkovej dobe spoločne 14 dní.
V prípade núdze môžu občania SR kontaktovať Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Ottawe na telefónnom čísle +1 613 296 8659 alebo Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky: +421 2 5978 5978.

 

Aktuálne informácie ohľadne ochorenia COVID-19 v Kanade

Kontakty k informáciám o ochorení COVID-19 v Kanade: 1-833-784-4397, e-mail: phac.info.aspc@canada.ca

 

Aktuálne informácie ohľadne ochorenia COVID-19 a opatreniach na Slovensku môžete nájsť na novovytvorenej webstránke www.korona.gov.sk