Repatriácia

V súvislosti so zhoršujúcou sa epidemiologickou situáciou v Európe, vrátane Slovenska a vo svete, vyvolanou pandémiou ochorenia COVID-19, s neustále sa meniacou situáciou na hraničných priechodoch jednotlivých štátov, obmedzením leteckej a autobusovej prepravy osôb, ako aj možným postupným uzatváraním hraníc ďalších štátov, Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky vyzýva občanov SR, aby rešpektovali platné cestovné odporúčanie rezortu diplomacie v stupni číslo 3 – necestovať do všetkých štátov sveta, platné od 16. marca 2020.
 

Od 2. apríla 2020 rezort diplomacie prestal prijímať žiadosti o registrácie občanov SR, ktorí majú záujem o repatriáciu. Dôvody sú viaceré, okrem iného aj to, že v mnohých prípadoch občania SR na poslednú chvíľu nevyužijú možnosti organizovanej repatriácie, respektíve o ňu žiadajú len formálne, nakoľko ich obvyklý pobyt je v zahraničí. Existujú aj prípady, keď sa už repatriovaní občania vrátili naspäť do krajiny, odkiaľ na Slovensko pricestovali.
 

Po ukončení prijímania žiadostí o registráciu k repatriáciám rezort diplomacie následne pristúpi k ich ukončeniu. Repatriačná preprava je primárne a v rámci dostupných možností organizovaná v tých miestach, kde nie je možnosť inej formy prepravy. Pokiaľ je ešte stále možné sa z danej krajiny dostať alebo aspoň priblížiť k SR iným spôsobom - lietadlom, vlakom, autobusom, alebo inak individuálne, občania by mali využiť túto možnosť.

 

docx Repatriácia - čestné vyhlásenie  (docx; 14.35 KB)

 

docx Ochrana osobných údajov  (docx; 14.31 KB)

 

Oznam o vykonávaní letov humanitárnej povahy na repatriáciu občanov Slovenskej republiky do vlasti

MZVEZ SR v súvislosti s prebiehajúcou repatriáciou občanov SR zo zahraničia na územie Slovenskej republiky využíva aj leteckých prepravcov, ktorí pre tento konkrétny prípad z povahy veci plnia humanitárny účel.

 

Plán repatriácií (Aktualizované 04/04/2020)

 

Dátum
odchodu
Miesto odchodu Miesto
príchodu
Spôsob Počet
repatriovaných
Slovákov
Veľvyslanectvo SR
06/04/2020 Srbsko (Belehrad) SR letecky 3 www.mzv.sk/web/belehrad
06/04/2020 Nemecko (3 trasy) SR autobus 108 www.mzv.sk/web/berlin
06/04/2020 Španielsko SR autobus 20 www.mzv.sk/web/madrid
07/04/2020 Švédsko (Malmo) SR letecky 24 www.mzv.sk/web/stokholm
07/04/2020 Taliansko (Rím) SR autobus 65 www.mzv.sk/web/rim
08/04/2020 Bali ČR (Praha) letecky/autobus 24 www.mzv.sk/web/jakarta
09/04/2020 Nový Zéland Rakúsko (Viedeň) letecky/autobus 12 www.mzv.sk/web/canberra
 

Dátumy a kapacity sú indikatívne a môžu byť bez predchádzajúceho upozornenia zmenené. MZVEZ SR nezodpovedá za škody spôsobené takýmito zmenami.   

Back

Letecká repatriácia slovenských občanov z USA - registrácia a nákup leteniek

Letecká repatriácia slovenských občanov z USA - registrácia a nákup leteniek

21.3.2020 | Oznamy a upozornenia pred cestovaním | Koronavírus 2019-nCoV | Repatriácia | Spojené štáty

Prosíme občanov, ktorí majú záujem o repatriáciu z USA do SR, aby si pozorne prečítali nasledovné informácie.

 

Aktuálne je pripravovaný let z Washingtonu do Bratislavy v stredu 25. marca 2020. Na let sa môžete prihlásiť cez formulár - https://bit.ly/3bbGutt, kde nájdete všetky potrebné inštrukcie. Po spracovaní a potvrdení Vašej objednávky Vám bude zaslaný odkaz na platobnú bránu a následne v priebehu niekoľkých hodín Vám bude zaslaná elektronická letenka.

 

Spoločnosť, ktorá leteckú repatriáciu zabezpečuje stanovila cenník leteniek nasledovne: 1100 EUR Economy, 1500 EUR Premium, 2500 EUR Business. V prípade, že by sa let z akýchkoľvek dôvodov nerealizoval (nízky záujem zo strany cestujúcich, obmedzenia zo strany úradov), spoločnosť garantuje vrátenie platby.

 

Pri repatriácii budú uprednostňované urgentné prípady, no predpokladáme dostatočné kapacity aj pre ostatných občanov. V prípade prekročenia kapacity lietadla Vás budeme informovať o možnom ďalšom pripravovanom lete. Rovnako tak v prípade, že sa nachádzate v inej lokalite alebo z uvedeného miesta v uvedenom termíne nemôžete cestovať, je pravdepodobné, že let bude v nasledovných týždňoch vypravený aj z inej oblasti USA. Prosíme v takom prípade zadajte svoje údaje cez tento odkaz - https://bit.ly/3aaIGB8.

 

Každý cestujúci musí mať na letisku a v lietadle rúško alebo si chrániť ústa a nos iným obdobným spôsobom. Podmienkou vstupu na palubu lietadla je mať platný cestovný doklad a spĺňať náležitosti Ministerstva vnútra SR pre vstup do SR (občan Slovenskej republiky alebo osoba s udeleným pobytom na území SR).

 

Let bude umožnený cestujúcim, ktorí neboli pozitívne testovaní na nový koronavírus. Po príchode do SR budete umiestnení do zriadenej karantény v zariadeniach Ministerstva vnútra SR po dobu vykonania a vyhodnotenia testov. V prípade, že Vám nebude potvrdená choroba COVID-19, budete prepustení do domácej karantény. (Podmienky sa môžu meniť v závislosti od aktuálnych nariadení platných v SR).

 

Občania sú povinní mať pri sebe vyplnené a podpísané čestné vyhlásenie a GDPR.

 

Dúfame, že Vám ponúknutá možnosť pomôže pri Vašom návrate domov.