Repatriácia

V súvislosti so zhoršujúcou sa epidemiologickou situáciou v Európe, vrátane Slovenska a vo svete, vyvolanou pandémiou ochorenia COVID-19, s neustále sa meniacou situáciou na hraničných priechodoch jednotlivých štátov, obmedzením leteckej a autobusovej prepravy osôb, ako aj možným postupným uzatváraním hraníc ďalších štátov, Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky vyzýva občanov SR, aby rešpektovali platné cestovné odporúčanie rezortu diplomacie v stupni číslo 3 – necestovať do všetkých štátov sveta, platné od 16. marca 2020.
 

Od 2. apríla 2020 rezort diplomacie prestal prijímať žiadosti o registrácie občanov SR, ktorí majú záujem o repatriáciu. Dôvody sú viaceré, okrem iného aj to, že v mnohých prípadoch občania SR na poslednú chvíľu nevyužijú možnosti organizovanej repatriácie, respektíve o ňu žiadajú len formálne, nakoľko ich obvyklý pobyt je v zahraničí. Existujú aj prípady, keď sa už repatriovaní občania vrátili naspäť do krajiny, odkiaľ na Slovensko pricestovali.
 

Po ukončení prijímania žiadostí o registráciu k repatriáciám rezort diplomacie následne pristúpi k ich ukončeniu. Repatriačná preprava je primárne a v rámci dostupných možností organizovaná v tých miestach, kde nie je možnosť inej formy prepravy. Pokiaľ je ešte stále možné sa z danej krajiny dostať alebo aspoň priblížiť k SR iným spôsobom - lietadlom, vlakom, autobusom, alebo inak individuálne, občania by mali využiť túto možnosť.

 

docx Repatriácia - čestné vyhlásenie  (docx; 14.35 KB)

 

docx Ochrana osobných údajov  (docx; 14.31 KB)

 

Oznam o vykonávaní letov humanitárnej povahy na repatriáciu občanov Slovenskej republiky do vlasti

MZVEZ SR v súvislosti s prebiehajúcou repatriáciou občanov SR zo zahraničia na územie Slovenskej republiky využíva aj leteckých prepravcov, ktorí pre tento konkrétny prípad z povahy veci plnia humanitárny účel.

Back

Taiwan - Zákaz tranzitov a vstupu pre všetkých cudzincov

Taiwan - Zákaz tranzitov a vstupu pre všetkých cudzincov

23.3.2020 | Oznamy a upozornenia pred cestovaním | Koronavírus 2019-nCoV | Taiwan

V súvislosti s narastajúcimi prípadmi ochorenia COVID-19 v krajine bude s účinnosťou 24. marca 2020 zakázaný tranzit cez letisko na Taiwane.

 

Taktiež informujeme občanov Slovenskej republiky(SR), že je stále v platnosti zakázaný vstup všetkým občanom, okrem taiwanských občanov a tých, ktorí majú na Taiwane trvalý pobyt.

 

Upozorňujeme občanov SR, ktorí plánujú v najbližších dňoch návrat na Taiwan, že taiwanské úrady nevpustia cudzincov na 90 dňový bezvízový režim späť do krajiny. V takomto prípade bude potrebné si zabezpečiť letenku späť na Slovensko. Po príchode na Slovensko musia momentálne všetci prichádzajúci zo zahraničia zotrvať v 14-dňovej karanténe, prípadne sa podrobiť vyšetreniu na základe nariadenia vlády Slovenskej republiky.

 

Občanom Slovenskej republiky, ktorí najbližšie dni, týždne plánovali návrat späť do SR, navrhujeme uskutočniť zmeny letov v čo najskoršom termíne, prípadne si zistili možnosti zakúpenia novej letenky čo najskôr keďže najbližšie dni hrozí pozastavenie letov do a z Európy.

 

Taktiež upozorňujeme, že repatriácia občanov, ktorú momentálne zabezpečuje vláda SR sa vzťahuje len na tých občanov SR, ktorí nemajú možnosť komerčného návratu späť do krajiny.

 

Občanov Slovenskej republiky informujeme, že je potrebné dodržiavať hygienické návyky ako dôkladné umývanie rúk a nosenie rúšok. Centrum pre kontrolu chorôb Taiwanu žiada prichádzajúcich turistov na Taiwan, ktorí majú príznaky ako horúčka, ťažkosti s dýchaním a kašeľ, aby dobrovoľne informovali oddelenie karantény priamo na letisku a vyhľadali odbornú lekársku pomoc v prípade oneskorených klinických príznakov ochorenia.

 

V prípade podozrenia nákazou je nutné kontaktovať zriadenú telefónnu linku 182 a postupovať podľa inštrukcii miestnych orgánov.

 

Informujeme občanov SR, že v prípade zatajenia príznakov a cestovateľskej histórie hrozí občanom vysoká pokuta (až do výšky 30-tisíc EUR), prípadné väzenie.

 

Slovenský ekonomický a kultúrny úrad v Taipei informuje, že na Taiwane bolo k 22. marcu 2020 potvrdených 169 prípadov vírusovej pneumónie 2019-nCoV.

 

Informácie o vývoji situácie a šírení nového koronavírusu je možné sledovať na webových stránkach:

 

Taiwan Centers for Disease Control

Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO)

Európskeho centra pro prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC)

Úradu verejného zdravotníctva SR.

 

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky zároveň odporúča slovenským občanom, aby v prípade cestovania do zahraničia využili službu dobrovoľnej elektronickej registrácie na na webovom sídle Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitosti Slovenskej republiky, alebo sa registrovali prostredníctvom mobilnej aplikácie Svetobežka.

 

V prípade núdze môžu občania Slovenskej republiky kontaktovať pohotovostný mobil Slovenského ekonomického a kultúrneho úradu v Taipei: +886912204427; Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR: +421259785978.