Aktualizácia/Indonézia, Filipíny, Malajzia, Singapur, Brunej, Východný Timor – opatrenia proti šíreniu koronavírusu COVID-19

12.2.2020 | Oznamy a upozornenia pred cestovaním | Koronavírus 2019-nCoV | Brunej | Filipíny | Indonézia | Malajzia | Singapur | Východný Timor

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Jakarte informuje občanov SR o prijatých opatreniach miestnych úradov Indonézie, Filipín, Malajzie a Singapuru, konkrétne o zrušení niektorých letov cez Čínu a do Číny z obavy šírenia nového koronavírusu COVID-19. Cestujúcim v tejto súvislosti odporúčame kontaktovať letecké spoločnosti a preveriť si aktuálnosť svojich letov. Miestne úrady tiež zakázali vstup do krajín akreditácie návštevníkom, ktorí boli alebo tranzitovali cez Čínu a Taiwan počas posledných 14 dní. Medzi ďalšie opatrenia, ktoré krajiny zaviedli, patrí meranie teploty na letisku či v hoteloch a zváženie organizácie či účasti na väčších podujatiach.

 

Občanov SR informujeme, že vo väčšine krajín akreditácie Veľvyslanectva Slovenskej republiky v Jakarte je situácia zatiaľ stabilizovaná. Výnimkou je Singapur, kde každým dňom pribúdajú viaceré prípady pozitívne identifikovaných prípadov koronavírusu. Vlády jednotlivých krajín odporúčajú prísne dodržiavať opatrenia na zabránenie šírenia 2019-nCoV v spoločnosti. Nový druh ochorenia je prenosný z človeka na človeka, môže sa šíriť vzduchom a pribúdajúce smrteľné prípady potvrdzujú jeho epidemiologické znaky. Z tohto dôvodu apelujeme na občanov Slovenskej republiky, aby počas pobytu v regióne dbali na zvýšenú osobnú hygienu, vrátane umývania rúk, ako aj na hygienu potravín. Z preventívnych dôvodov odporúčame použiť rúško (priniesť si dostatočné množstvo so sebou, nakoľko sú rúška momentálne nedostatkovým tovarom), vyhýbať sa kontaktu so živými zvieratami a rešpektovať inštrukcie príslušných miestnych úradov. Pokiaľ sa vyskytnú symptómy typické pre toto ochorenie (kašeľ, bolesť hrdla, dýchavičnosť, horúčka) do 14 dní po návrate, je potrebné kontaktovať lekára a informovať ho o cestovateľskej anamnéze.

 

Občanov SR si dovoľujeme informovať, že Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky zriadil pre verejnosť Call-centrum s nepretržitou prevádzkou. Občania môžu odborníkov kontaktovať cez emailovú adresu: novykoronavirus@uvzsr.sk, ako aj na telefónnom čísle: +421 917 222 682. Verejnosti budú poskytnuté informácie k aktuálnej situácii, rozsahu výskytu nového koronavírusu či odporúčania pre osoby, ktoré sa nachádzajú v postihnutých oblastiach, respektíve sa vrátili z oblastí, kde sa výskyt nového koronavírusu potvrdil. 

 

Informácie o vývoji situácie a šírení koronavírusu je možné sledovať aj na webových stránkach: Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) www.who.int a www.who.int a https://www.who.int/westernpacific/emergencies/novel-coronavirus, Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC): www.ecdc.europa.eu a https://www.ecdc.europa.eu/en/novel-coronavirus-china a Úradu verejného zdravotníctva SR: http://www.uvzsr.sk.

 

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR zároveň odporúča slovenským občanom, aby v prípade cestovania do zahraničia využili službu dobrovoľnej elektronickej registrácie na webovej stránke ministerstva www.mzv.sk alebo sa registrovali prostredníctvom mobilnej aplikácie Svetobežka.

 

V prípade núdze môžu občania Slovenskej republiky nepretržite kontaktovať aj pohotovostný mobil Veľvyslanectva Slovenskej republiky v Jakarte: +62 816 783043 alebo Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky: +421 2 5978 5978.