Aktuálna situácia ohľadom výskytu koronavírusu COVID-19 v Kórejskej republike a obmedzenia cestovania z Číny

18.2.2020 | Oznamy a upozornenia pred cestovaním | Koronavírus 2019-nCoV | Kórejská republika

K dnešnému dňu (18. februára 2020, 17:00 KST) bolo v Kórejskej republike zaznamenaných 31 prípadov ochorenia, pričom k nakazeniu došlo už aj prenosom medzi ľuďmi v Kórei. Z tohto počtu už bolo po úspešnom vyliečení prepustených 12 pacientov a stav ostatných je stabilný. Kórejská vláda správami posielanými na všetky mobilné zariadenia pravidelne informuje verejnosť o opatreniach, ako aj odporúčanom postupe v prípade, ak sa u niekoho prejavia príznaky ochorenia. Podľa doterajších informácii šíreniu najviac zabráni umývanie a dezinfikovanie rúk, vyhýbanie sa dotyku tváre rukami, ktoré neboli dezinfikované a nosenie masky. Naďalej sa odporúča vyhnúť sa miestam kde sa nachádzajú väčšie skupiny ľudí. Kórejský imigračný úrad tiež uviedol, že cudzinci, ktorí sa v krajine nachádzajú nelegálne, ale potrebujú navštíviť zdravotnícke zaradenie, sa nemusia obávať nahlásenia na úradoch a prípadnej deportácie. Aktualizácie ohľadom výskytu koronavírusu v krajine môžete sledovať okrem médií aj na oficiálnej stránke Kórejského centra pre kontrolu a prevenciu chorôb.

 

Od 4. februára 2020 zároveň vstúpil do platnosti zákaz vstupu pre všetkých cudzincov, ktorí sa v lehote 14 dní pred plánovaným príchodom do Kórejskej republiky zdržiavali v provincii Hubei bez ohľadu na to, či pricestujú priamo z Číny, alebo s prestupom v inej krajine. 

 

Zároveň všetci cestujúci z Číny (vrátane Hong Kongu a Macau) budú musieť prejsť dôslednejšou kontrolou. Od cestujúcich sa bude vyžadovať poskytnutie telefónneho čísla, ktorého dostupnosť bude preverená priamo na letisku/v prístave. Taktiež budú musieť vyplniť pravdivo zdravotný dotazník. V prípade uvedenia nepravdivých informácií o zdravotnom stave a cestovnej histórii bude daný cudzinec deportovaný. Zároveň Kórejská imigračná služba dočasne pozastavuje možnosť automatického colného skríningu (takzvaný automatic immigration check).

 

Vláda zároveň prijala aj obmedzenia týkajúce sa vydávania a platnosti víz, ktoré boli vydané kórejskými diplomatickými misiami v Číne a taktiež zrušila možnosť bezvízového cestovania na ostrov Jeju. Tieto opatrenia sa však z pravidla netýkajú občanov Slovenskej republiky z dôvodu stále platného 90 dňového bezvízového styku na území celej krajiny. 

 

Kórejská imigračná služba v spolupráci s Kórejským centrom pre prevenciu a kontrolu chorôb sprevádzkovali telefónnu linku: 1345, na ktorej poskytujú informácie cestujúcej verejnosti v cudzích jazykoch. Stále ostáva platná aj telefónna linka: 1339, na ktorú sa odporúča volať v prípade príznakov ešte predtým, ako navštívite zdravotnícke zariadenie. 

 

Bezprecedentné opatrenia, ktoré prijíma kórejská vláda sú prijaté s cieľom zabrániť šíreniu vírusu, čo sa vzhľadom na doterajší relatívne nízky počet infikovaných darí. Nie je dôvod momentálne podliehať panike, ale bežná opatrnosť, rovnako ako v prípade šírenia iných chorôb, ostáva na mieste. 

 

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Soule zároveň odporúča všetkým krajanom a cestujúcim využiť možnosť bezplatnej registrácie pre občanov na webovej stránke Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, alebo prostredníctvom mobilnej aplikácie Svetobežka