Andorra

OZNAMY A UPOZORNENIA PRED CESTOVANÍM

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky ponúka slovenským občanom bezplatnú službu poskytovania dôležitých informácií, včasného varovania pred hroziacim nebezpečenstvom v zahraničí a pomoci v núdzových situáciách pri cestách do zahraničia.

Využite tento systém pomoci vyplnením registračného formulára.

Nenašli sa žiadne tlačové správy
ZÁKLADNÉ INFORMÁCIE
Vlajka
Svetadiel: Európa
Štátne zriadenie: parlamentné spolukniežatstvo
Oficiálny názov štátu:
slovensky Andorrské kniežatstvo
miestny názov Principat d' Andorra
anglicky The Principality of Andorra
Rozloha: 468 km2
Počet obyvateľov: 77 282(údaj z roku 2018)
Hlavné mesto:
slovensky miestny názov anglicky
Andorra la Vella Andorra la Vella Andorra la Vella
Počet obyvateľov hlavného mesta: 22 151 (údaj z roku 2018)
Úradný jazyk: katalánsky
Mena: Euro (EUR)
Administratívne územné členenie: 7 farností (Canillo, Encamp, Ordino, La Massana, Andorra la Vella, Sant Julia de Loria, Escaldes-Engordany)
Telefónna predvoľba: 376
Medzinárodná poznávacia značka: AD
Internetová doména: .ad
Vznik štátu: 04.05.1993 ()
Hlava štátu: dve spolukniežatá - francúzsky prezident Emmanuel Macron a katalánsky biskup z la Seu d'Urgell Joan Enric VIVES Sicilia
Predseda vlády: Xavier Espot
Minister zahraničných vecí: Maria Ubach Font
Výkonná moc v štáte: vláda
Zákonodarný orgán: Consell General (parlament tvorený 28 poslancami)
Nadviazanie diplomatických vzťahov so SR: 03.07.1996
Časové pásmo: SEČ
   
ZASTUPITEĽSKÉ ÚRADY SR

ZÚ Madrid

Name:
slovak native
The Embassy of the Slovak Republic in Madrid Embajada de la República Eslovaca
Street: C / Pinar, 20
Town:
slovak native
Madrid Madrid
ZIP:
State:
slovak native
Spain Espana
Phone: +34 915903861
Mobile phone:
Fax: +34 915903868
E-mail: emb.madrid@mzv.sk
Internet: www.mzv.sk/web/madrid
   
ZASTUPITEĽSKÉ ÚRADY KRAJINY PRE SR
HONORÁRNE KONZULÁTY
VÍZOVÉ, KONZULÁRNE, TURISTICKÉ A INÉ UŽITOČNÉ INFORMÁCIE
Podmienky vstupu:

Pri turistických cestách do 90 dní postačuje platný cestovný pas alebo občiansky preukaz vo forme identifikačnej karty bez určenej minimálnej doby platnosti dokladu pri vstupe alebo výstupe z krajiny . 

 

Pri cestovaní neplnoletých osôb samotných alebo v sprievode osôb, ktoré nie sú rodičia, sa vyžaduje platný cestovný pas alebo občiansky preukaz spolu so splnomocnením podpísaným rodičmi (bez ďalšej špecifikácie – notárske overenie a pod.).

 

Veľvyslanectvo SR v Madride odporúča mať k dispozícii  Splnomocnenie na sprevádzanie dieťaťa cudzou osobou pri ceste do zahraničia v anglickom jazyku .

 

Dátum poslednej aktualizácie: 14/08/2019

 

   
Pre viac informácií si prečítajte aj konzulárne informácie v sekcii Konzulárne informácie a navštívte stránku zastupiteľského úradu daného štátu v sekcii Všetky zastupiteľstvá .
   
OBCHODNO-EKONOMICKÉ VZŤAHY, INFORMÁCIE PRE PODNIKANIE

Andorra - informácie pre podnikanie

AKTUÁLNE SPRÁVY
 • ikonka galerie
  15.04.2019
  | Poverovacie listiny | Andorra
  Veľvyslanec Jaroslav Blaško odovzdal 12. apríla poverovacie listiny do rúk prezidenta Francúzskej republiky Emmanuela Macrona ako jednému z dvoch kniežat Andorry.
 • ikonka galerie
  08.11.2018
  | Aktivity veľvyslancov | Poverovacie listiny | Andorra
  Mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Slovenskej republiky v Andorrskom kniežatstve so sídlom v Madride Jaroslav Blaško odovzdal 5. novembra 2018 poverovacie listiny do rúk spolukniežaťa Andorrského kniežatstva, katalánskeho biskupa so sídlom v Seu d´Urgell Joana Enrica Vivesa Siciliu.
 • 02.10.2014
  | Ekonomické správy | Španielsko | Andorra
  2. stretnutie mikroproducentov vína sa bude konať v dňoch 28. - 29.11.2014 v Kultúrnom a kongresovom centre v meste Sant Julia de Loria, Andorra. Na prvom ročníku v novembri 2013 bolo viac ako 1000 účastníkov z radov výrobcov a obchodníkov s vínom, distribútorov, enológov, someliérov, majiteľov reštaurácií, hoteliérov a špecializovaných novinárov píšucich o víne, z Andorry, Francúzska a Španielska. Hlavným cieľom tohto stretnutia je podporiť výrobu vína malých podnikov. Program je rozdelený do dvoch blokov: 28.11. je určený profesionálom a odborníkom a 29.11. pre širokú verejnosť...
 • ikonka galerie
  09.09.2014
  | Aktivity ministra | Andorra
  Na pozvanie podpredsedu vlády a ministra zahraničných vecí a európskych záležitosti Slovenskej republiky Miroslava Lajčáka pricestoval dnes (9. septembra 2014) do Bratislavy minister zahraničných vecí Andorrského kniežatstva Gilbert Saboya. Ide o prvú návštevu šéfa andorrskej diplomacie na Slovensku po desiatich rokoch.V diskusii sa obaja ministri venovali medzinárodnopolitickým otázkam, súvisiacim s vývojom na Ukrajine, ale aj v európskom priestore predovšetkým vo vzťahu ku kreovaniu nových štruktúr EÚ.
 • 08.07.2013
  | Aktivity veľvyslancov | Honorárne konzuláty | Andorra
  Od 8. júla 2013 začal pracovať nový honorárny konzulát SR v Andorrskom kniežatstve vedený honorárnym konzulom Ángelom Mortésom Ponsom. Za účasti podpredsedníčky andorrského parlamentu Mónicy Bonellovej, ministra zahraničných vecí Gilberta Saboyu a ministra kultúry Alberta Esteveho honorárny konzulát slávnostne otvoril v hlavnom meste Andorra la Vella veľvyslanec SR v Andorre so sídlom v Madride Ján Škoda.
DÔLEŽITÉ ADRESY A LINKY
MEDZINÁRODNÉ ZMLUVY
KULTÚRNA VÝMENA A KRAJANIA
Kultúrna výmena:

 

Krajania a krajanské komunity: