Austrália - Rozsiahle požiare​

31.12.2019 | Oznamy a upozornenia pred cestovaním | Austrália

Veľvyslanectvo SR v Canberre informuje občanov SR cestujúcich do Austrálie o pretrvávajúcich požiaroch, ktorých riziko vzniku a šírenia je aktuálne na celom území Austrálie. Sezóna požiarov sa pravidelne opakuje každý rok, avšak počas tohto leta sú požiare svojím rozsahom a dopadom najhoršie za uplynulých 10 rokov, keďže rok 2019 bol jeden z najsuchších  a najteplejších v histórii krajiny poznačených horúcou a extrémne suchou letnou sezónou. Veľvyslanectvo SR v Canberre upozorňuje občanov SR cestujúcich do Austrálie, aby riziko požiarov nebrali na ľahkú váhu, sledovali miestne médiá a dôsledne dodržiavali pokyny bezpečnostných a záchranných zložiek. 

 

Situáciu v jednotlivých štátoch môžu občania sledovať na oficiálnych stránkach:

 

Nový Južný Wales https://www.rfs.nsw.gov.au/,

 

Queensland https://www.ruralfire.qld.gov.au/map/Pages/default.aspx,

 

Teritórium austrálskeho hlavného mesta https://esa.act.gov.au/,

 

Viktória https://www.emergency.vic.gov.au/respond/,

 

Južná Austrália https://www.cfs.sa.gov.au/site/home.jsp,

 

Západná Austrália https://www.emergency.wa.gov.au/, Severné teritórium https://www.pfes.nt.gov.au/incidentmap/

 

a Tasmánia http://www.fire.tas.gov.au/Show?pageId=colGMapBushfires, kde sa dozvedia všetky potrebné a dôležité informácie. 

 

Občania SR môžu v prípade potreby kontaktovať Veľvyslanectvo SR v Canberre na tel. čísle +61 262902405 alebo mailom cons.canberra@mzv.sk alebo v prípade núdze na tel. čísle +421 2 59785978. Odporúčame občanom SR, aby pred cestou do Austrálie využili službu dobrovoľnej elektronickej registrácie na webovej stránke Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.​