Barbados

OZNAMY A UPOZORNENIA PRED CESTOVANÍM

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky ponúka slovenským občanom bezplatnú službu poskytovania dôležitých informácií, včasného varovania pred hroziacim nebezpečenstvom v zahraničí a pomoci v núdzových situáciách pri cestách do zahraničia.

Využite tento systém pomoci vyplnením registračného formulára.

Nenašli sa žiadne tlačové správy
ZÁKLADNÉ INFORMÁCIE
Vlajka
Svetadiel: Amerika
Štátne zriadenie: konštitučná monarchia s parlamentnou demokraciou - súčasť Commonwealthu
Oficiálny názov štátu:
slovensky Barbados
miestny názov Barbados
miestny názov v latinke Barbados
anglicky Barbados
Rozloha: 431 km2
Počet obyvateľov: 288725(údaj z roku 2013)
Hlavné mesto:
slovensky miestny názov anglicky
Bridgetown Bridgetown Bridgetown
Počet obyvateľov hlavného mesta: 122000 (údaj z roku 2011)
Úradný jazyk: angličtina
Jazyky:
jazyk % zastúpenie
anglický %
Mena: Barbadoský dolár (BBD)
Dĺžka pobrežia: 97 km
Administratívne územné členenie: 1 mesto (Bridgetown) a 11 farností (parishes) : Christ Church, Saint Andrew, Saint George, Saint James, Saint John, Saint Joseph, Saint Lucy, Saint Michael, Saint Peter, Saint Philip, Saint Thomas
Telefónna predvoľba: + 1246
Medzinárodná poznávacia značka: BDS
Internetová doména: .bb
HDP na obyvateľa: 25 800 (údaj z roku 2012)
Miera nezamestnanosti: 12% (údaj z roku 2011)
Národnostné zloženie:
národnosť % zastúpenie
Barbadosčania %
Náboženstvá:
náboženstvo % zastúpenie
protestanti 63,4%
rímskokatolíci 4,2%
iné kresťanské 7,0%
iné 4,8%
žiadne 20,6%
Štátny sviatok
dátum sviatok
30.11.
Vznik štátu: 30.11.1966 (Barbados)
História v skratke:

V roku 1518 bol ostrov Barbados obsadený Španielmi. V 16.-17. storočí o územie postupne súperili Španieli, Francúzi a Angličania. Od roku 1627 bol Barbados britskou kolóniou. Barbados mal rozsiahlu vnútornú autonómiu, pričom jeho parlament (House of Assembly), ktorý vznikol v roku 1639, je tretím najstarším na západnej pologuli. V roku 1951 bolo zavedené všeobecné volebné právo. V roku 1961 získal Barbados vnútornú autonómiu a v roku 1966 sa stal v rámci Commonwealthu nezávislým. Na čele stojí generálny guvernér, ktorý zastupuje britskú kráľovnú. <br/>

Hlava štátu: Britský panovník - kráľovná Alžbeta II zastupovaná generálnym guvernérom: Elliot BELGRAVE (1.6.2012)
Predseda vlády: Fruendel STUART (od 23.10.2010)
Minister zahraničných vecí: Maxine McClean
Dátum konania posledných volieb: 21.02.2013
Výkonná moc v štáte: Britská kráľovná, generálny guvernér, predseda vlády, ministri
Zákonodarný orgán: Dvojkomorový parlament: Snemovňa - 30 volených členov, Senát - 21 senátorov menovaných gen. guvernérom
Uznanie SR: 14.04.1994
Nadviazanie diplomatických vzťahov so SR: 14.04.1994
Časové pásmo: GMT-4
Internetová stránka ministerstva zahraničných vecí: www.foreign.gov.bb
   
ZASTUPITEĽSKÉ ÚRADY SR

ZÚ Havana

Name:
slovak native
The Embassy of the Slovak Republic in Havana Embajada de la República Eslovaca en La Habana
Street: Calle 66, No. 521, Entre 5B y 7, Miramar, Playa,
Town:
slovak native
Havana La Habana
ZIP:
State:
slovak native
Cuba Cuba
Phone: +53 72041884, +53 72041885
Mobile phone:
Fax: +53 72041883
E-mail: emb.havana@mzv.sk
Internet: www.mzv.sk/web/havana
   
ZASTUPITEĽSKÉ ÚRADY KRAJINY PRE SR
HONORÁRNE KONZULÁTY
VÍZOVÉ, KONZULÁRNE, TURISTICKÉ A INÉ UŽITOČNÉ INFORMÁCIE
Podmienky vstupu: Víza
Platí obojstranný bezvízový styk (od 28.5.2009)Občania oboch strán môžu cestovať bez víz na maximálne obdobie 3 mesiacov počas 6 mesiacov, a to pri všetkých účeloch cesty (turistika, vedecké aktivity či obchodné/podnikateľské cesty), avšak okrem osôb cestujúcich za účelom vykonávania zárobkovej činnosti.
Predĺženie pobytu
V prípade potreby predĺžiť si pobyt či získať pracovné povolenie je potrebné obrátiť sa na Imigračný úrad (Immigration Department) v Bridgetown (Careenage House, The Wharf)
Miestne špecifiká: Barbados je v teritoriálnej pôsobnosti Veľvyslanectva Slovenskej republiky v Havane. Honorárny konzulát nemá zriadený ani SR, ani Barbados.
Colné a devízové predpisy: Povolený dovoz: 50 cigár, 200 cigariet alebo ˝ kg tabaku, 1l alkoholu alebo vína.Obmedzený vývoz: čierny koral, korytnačí pancier, živé ovce a kozySankcie za pašovanie a držanie omamných a psychotropných látok sú vysoké. Pre turistov platí zákaz dovozu mäsových výrobkov a čerstvého ovocia a zeleniny do krajiny.
Doprava: Na ostrove sa jazdí vľavo.
Pred zapožičaním si auta je potrebné si zakúpiť s platným slovenským vodičským preukazom miestny vodičsky preukaz (local driving permit) na policajnej stanici. Cena 100 BD$ (50 usd) platný 12 mesiacov alebo 10 BD$ platný 2 mesiace.
Klimatické podmienky: Typické pre karibskú oblasť, t.j. vysoké teploty, ale najmä vysoká vlhkosť. Obdobie hurikánov trvá v Karibiku od 1. júna do 30. novembra. V tomto období je potrebné sledovať miestne a medzinárodné predpovede počasia a v prípade potreby pozorne sledovať odporúčania miestnych úradov.
Zdravotná starostlivosť: Vo všeobecnosti zdravotná starostlivosť je dobrá, hoci dosť nákladná a v ťažších prípadoch si vyžaduje letecký prevoz do USA.
Vhodné cestovné poistenie
Pred vycestovaním odporúčame zaobstarať si komplexné cestovné zdravotné poistenie, ktoré zahŕňa v prípade potreby aj letecky prevoz do USA. Upozorňujeme, že zdravotné poistenie SR neplatí v súkromných klinikách. Pred hospitalizovaním si overte krytie u poskytovateľa poistenia.
Zdravotné a bezpečnostné riziká
Očkovanie: kompletné očkovanie podľa slovenského očkovacieho kalendára je základom. Avšak pre ľudí, ktorí sa zdržia v krajine dlhšiu dobu, odporúčame obrátiť sa na Oddelenie pre cudzokrajné choroby vo vašej nemocnici.V krajinách Karibiku sa môže v určitých obdobiach vyskytnúť horúčka dengue, tropická vírusová infekcia, ktorá sa prenáša bodnutiami komárov aedes. Najlepšia ochrana je prevencia pre bodnutím počas celého dňa.Na Barbadose žije až 1,4% dospelých ľudí s HIV/AIDS. Z tohto dôvodu odporúčame dodržovať základné zásady ochrany.
Bezpečnostná situácia a bezpečnostné opatrenia: Krajina považovaná za bezpečnú. Ale ako v každej turistickej destinácii aj tu prekvitá drobná kriminalita a pouličné krádeže.
   
Pre viac informácií si prečítajte aj konzulárne informácie v sekcii Konzulárne informácie a navštívte stránku zastupiteľského úradu daného štátu v sekcii Všetky zastupiteľstvá .
   
OBCHODNO-EKONOMICKÉ VZŤAHY, INFORMÁCIE PRE PODNIKANIE
AKTUÁLNE SPRÁVY
Nenašli sa žiadne tlačové správy
DÔLEŽITÉ ADRESY A LINKY
Internetová stránka MZV krajiny: http://www.foreign.gov.bb
MEDZINÁRODNÉ ZMLUVY
KULTÚRNA VÝMENA A KRAJANIA
Kultúrna výmena:

Nie je.

Krajania a krajanské komunity:

Nie sú.