Botswana

OZNAMY A UPOZORNENIA PRED CESTOVANÍM

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky ponúka slovenským občanom bezplatnú službu poskytovania dôležitých informácií, včasného varovania pred hroziacim nebezpečenstvom v zahraničí a pomoci v núdzových situáciách pri cestách do zahraničia.

Využite tento systém pomoci vyplnením registračného formulára.

Nenašli sa žiadne tlačové správy
ZÁKLADNÉ INFORMÁCIE
Vlajka
Svetadiel: Afrika
Štátne zriadenie: republika
Oficiálny názov štátu:
slovensky Botswanská republika
anglicky Republic of Botswana
Rozloha: 581 730 km2
Počet obyvateľov: 21mil(údaj z roku 2012)
Hlavné mesto:
slovensky anglicky
Gaborone Gaborone
Počet obyvateľov hlavného mesta: 240 000 (údaj z roku 2012)
Úradný jazyk: anglický, setswana
Mena: botswanská pula (BWP)
Dĺžka hraníc so susednými štátmi:
štát dĺžka hranice
Namíbijská republika 1544
Juhoafrická republika 1969
Zimbabwianska republika 834
Zambia 0,15
Administratívne územné členenie: 9 administratívnych distriktov + 5 miest – Central, Francistown, Gaborone, Ghanzi, Jwaneng, Kgalagadi, Kgatleng, Kweneng, Lobatse, Northwest, Northeast, Selebi-Pikwe, Southeast, Southern
Telefónna predvoľba: +267
Medzinárodná poznávacia značka: BW
Internetová doména: .bw
Národnostné zloženie:
národnosť % zastúpenie
pôvodní obyvatelia aboridžínci
iní 7%
Štátny sviatok
dátum sviatok
30.9. Vyhlásenie nezávislosti
Vznik štátu: 30.09.1966 ()
Hlava štátu: Mokgweetsi Masisi
Predseda vlády: vykonáva prezident
Minister zahraničných vecí: Dr. Unity Dow
Dátum konania posledných volieb: 23/10/2019
Výkonná moc v štáte: v rukách prezidenta, ktorého v Národnom zhromaždení volia poslanci na 5 rokov, prezident menuje a predsedá vláde
Zákonodarný orgán: Národné zhromaždenie – 57 poslanci volení na 5 rokov vo všeobecných voľbách, členmi NZ sú tiež prezident a generálny prokurátor, 4 poslancov menuje prezident, predsedníčka Margaret Nnananyana Nasha, Speaker of the National Assembly Snemovňa kmeňových náčelníkov (House of Chiefs) – 15 členov, má iba poradnú funkciu
Nadviazanie diplomatických vzťahov so SR: 29.03.2001
Internetová stránka ministerstva zahraničných vecí: cez www.gov.bw
   
ZASTUPITEĽSKÉ ÚRADY SR

ZÚ Pretória

Name:
slovak native
The Embassy of the Slovak Republic in Pretoria
Street: 930 ARCADIA Street, Arcadia
Town:
slovak native
ZIP:
State:
slovak native
South Africa
Phone: +27 123422051, +27 123422052
Mobile phone:
Fax: +27 123423688
E-mail: emb.pretoria@mzv.sk
Internet: www.mzv.sk/web/pretoria
   
ZASTUPITEĽSKÉ ÚRADY KRAJINY PRE SR
HONORÁRNE KONZULÁTY
VÍZOVÉ, KONZULÁRNE, TURISTICKÉ A INÉ UŽITOČNÉ INFORMÁCIE
Podmienky vstupu:

Občania Slovenskej republiky, cestujúci za účelom turistiky a obchodu, nepotrebujú na vstup do Botswany vízum na dobu 30 dní. Pas musí byť platný minimálne 6 mesiacov po plánovom výstupe z krajiny a musí mať dostatočné množstvo voľných stránok pre prípadné potreby imigračných úradov Botswany.

Veľvyslanectvo Botswany v Londýne
6 Stratford PlaceW1C 1AY Londýn
Spojené kráľovstvo Veľkej Británie a Severného ÍrskaTel.: ++44-20-7499 0031
Fax.: ++44-20-7495 8595
email: bohico@govbw.com

 

Cestovanie s maloletými deťmi

Od 1. októbra 2016 musia všetky maloleté deti, cestujúce do/cez Botswanu ktorýmkoľvek hraničným priechodom, mať pri sebe, okrem platného cestovného pasu, tzv. úplný rodný list (unabridged birth certificate) a notársky overený súhlas jedného z rodičov (v prípade, že necestujú s oboma rodičmi). V prípade, že otec nie je zapísaný v rodnom liste dieťaťa, takýto súhlas nie je potrebný.

 

Dátum poslednej aktualizácie: 25/07/2019

Miestne špecifiká:

Slovensko nemá v krajine veľvyslanectvo. Teritoriálne príslušné je Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Pretórii v Juhoafrickej republike. V rámci konzulárnej spolupráce nevyhnutnú konzulárnu pomoc a asistenciu v prípade núdze, katastrofy alebo krízy bude slovenským občanom a krajanom v Botswanskej republike poskytovať Veľvyslanectvo Nemecka v Gaborone:

Embassy of the Federal Republic of Germany
poštová adresa: POBox 315, Gaborone, Botswanafyzická adresa: Professional House, Broadhurst Mall
Segodithsane Way, Gaborone, Botswanatel.: +267 395 3143
+267 395 3806
fax: +267 395 3038email: info@gaborone.diplo.de
website: www.gaborone.diplo.de

 

Krajina je jednou z najlepšie fungujúcich v regióne subsaharskej Afriky, ktorej úroveň reforiem, demokratizácie a nastúpená cesta rozvoja sú vyzdvihované aj medzinárodnými inštitúciami. Botswana je pomerne vyhľadávanou turistickou destináciou v Afrike, ktorá ponúka neopakovateľné zážitky zo safari. Okrem prírodných rezervácií po celej krajine je najnavštevovanejšou časťou Botswany delta rieky Okavango. Obyvatelia Botswany sú priateľskí.

Používanie kreditných kariet v krajine je možné vo všetkých veľkých hoteloch, obchodoch i reštauráciách, nie však na čerpacích staniciach.

 

Dátum poslednej aktualizácie: 25/07/2019

Colné a devízové predpisy:

Turisti môžu do krajiny doviezť pre svoju vlastnú potrebu 400 ks cigariet alebo 50 ks cigár či 250 g tabaku, 2 l vína, 1 l destilátu, 50 ml parfému, 250 ml toaletnej vody a darčeky v hodnote do 500 ZAR.Na dovoz zbraní, streliva, živých zvierat, rastlín a narkotík je potrebné povolenie botswanských úradov. 

 

Dátum poslednej aktualizácie: 25/07/2019

Informácia pre motoristov:

V Botswane sa jazdí po ľavej strane vozovky. Vyžadovaný je medzinárodný vodičský preukaz s oficiálnym prekladom do angličtiny. Kvalita vozoviek v krajine je nevyspytateľná, odporúča sa skôr vozidlo s náhonom na všetky 4 kolesá. Vzhľadom na veľké vzdialenosti medzi obývanými miestami je pri cestách potrebné mať dostatočné zásoby vody a pohonných hmôt. Existuje riziko zablúdenia, preto je nutné mať cestu na dlhšie vzdialenosti vopred starostlivo pripravenú.

 

Vzhľadom na to, že v krajine je vysoký počet zvierat pohybujúcich sa voľne po vozovke a kvôli väčšinou nízkej kvalite vozoviek, odporúčame motoristom vyhýbať sa cestovaniu po zotmení a v noci.

Dátum poslednej aktualizácie: 10/09/2019

Doprava:

Verejná hromadná doprava je veľmi limitovaná. Menšie taxíky a minibusy jazdia vo viac obývaných oblastiach, majú však veľmi nepravidelné intervaly. Železničné spojenie existuje vo forme jedinej linky medzi mestečkom Ramatlabama na hranici s Juhoafrickou republikou a Ramokgwebana na zimbabwianskej hranici, ktorá spája Lobatse, Gaborone, Mahalapye, Palapye, Serule a Francistown. Má však riadne upravený cestovný poriadok a je využiteľná.

Dátum poslednej aktualizácie: 25/07/2019

Zdravotná starostlivosť:

Odporúčané je očkovanie proti tetanu. Pri cestách z krajín s endemickým výskytom žltej zimnice je povinné očkovanie proti tomuto ochoreniu:

 

Zoznam krajín s endemickým výskytom žltej zimnice (klasifikácia WHO):

AFRIKA: Angola, Benin, Burkina Faso, Burundi, Čad, Etiópia, Gabon, Gambia, Ghana, Guinea, Guinea-Bissau, Kamerun, Keňa, Konžská demokratická republika, Konžská republika, Libéria, Mali, Niger, Nigéria, Pobrežie slonoviny, Rovníková Guinea, Rwanda, Senegal, Sierra Leone, Somálsko, Stredoafrická republika, Sudán, Svätý Tomáš a Princov ostrov, Tanzánia, Togo a Uganda.

LATINSKÁ AMERIKA: Bolívia, Brazília, Ekvádor, Francúzska Guyana, Guyana, Kolumbia, Panama, Peru, Surinam a Venezuela.

Vyskytuje sa tu bilharzia v stojatých sladkých vodách a spavá nemoc. V celej krajine je zvýšené riziko malárie, odporúčame užívať antimalariká. Pred cestou do turistickej oblasti delty rieky Okavango je užívanie antimalarík vysoko odporúčané spolu s vyhýbaním sa kontaktu s komármi, používaním repelentov a ochranných sieťok proti komárom. Pred cestou do Botswany je potrebné uzavrieť poistenie liečebných výdavkov. Úroveň zdravotnej starostlivosti vo väčších mestách je veľmi dobrá, Gaborone a Francistown majú kvalitné nemocničné zariadenia. Lekárne v krajine sú dobre zásobené, v prípade ciest do odľahlejších miest je však odporúčané mať vlastnú zásobu liekov.


Botswana je jednou z krajín s najväčšou mierou výskytu HIV/AIDS na svete. Nakazených je okolo 35% jej dospelého obyvateľstva. Z hygienických dôvodov neodporúčame piť vodu z vodovodu a kúpať sa v stojatých vodách.

 

Dátum poslednej aktualizácie: 25/07/2019

Bezpečnostná situácia a bezpečnostné opatrenia:

Bezpečnostná situácia v Botswane je stabilizovaná, odporúčame však zachovávať ostražitosť a dodržiavať zásady osobnej bezpečnosti. Cestovať stopom odporúčame starostlivo zvážiť.

 

Dátum poslednej aktualizácie: 25/07/2019

Práca v krajine: Odporúčame kontaktovať Veľvyslanectvo Botswany v Londýne pre podrobné informácie.
Dôležité telefónne čísla:

všeobecná záchranná služba: 911

zdravotná služba: 997

polícia: 499, 999, 301 601

hasiči: 998

   
Pre viac informácií si prečítajte aj konzulárne informácie v sekcii Konzulárne informácie a navštívte stránku zastupiteľského úradu daného štátu v sekcii Všetky zastupiteľstvá .
   
OBCHODNO-EKONOMICKÉ VZŤAHY, INFORMÁCIE PRE PODNIKANIE

Botswana - informácie pre podnikanie

AKTUÁLNE SPRÁVY
Nenašli sa žiadne tlačové správy
DÔLEŽITÉ ADRESY A LINKY
Internetová stránka MZV krajiny: http://cez www.gov.bw
Dôležité telefónne čísla:

všeobecná záchranná služba: 911

zdravotná služba: 997

polícia: 499, 999, 301 601

hasiči: 998

MEDZINÁRODNÉ ZMLUVY
KULTÚRNA VÝMENA A KRAJANIA
Kultúrna výmena:

 

Krajania a krajanské komunity: