Aktualizácia cestovného odporúčanie pre Etiópiu

21.10.2016 | Cestovné odporúčanie | Oznamy a upozornenia pred cestovaním | Etiópia
Stupeň odporúčania: 2. Zvážiť nevyhnutnosť cestovania do určitých oblastí

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí odporúča občanom SR zvážiť nevyhnutnosť cestovania do krajiny, osobitne do oblastí federálnych štátov Oromia a Amhara. Od novembra 2015 v Oromskom regióne dochádza ku stretom medzi demonštrantmi a bezpečnostnými zložkami Etiópskej federatívnej vlády, ktoré si už vyžiadali stovky mŕtvych. Demonštrácie sa rozšírili aj do štátu Amhara. Odporúčame vyhýbať sa aj miestnym turistickým destináciám vrátane Gondar a Bahir Dar, kde bola proti demonštrantom použitá aj ostrá munícia.

 

Po poslednej vlne demonštrácií boli zaznamenané nepokoje aj v okolí hlavného mesta Addis Abeby. MZVaEZ SR z tohto dôvodu odporúča občanom SR vyhýbať sa akýmkoľvek väčším zhromaždeniam v hlavnom meste a v jeho okolí a priebežne sledovať bezpečnostnú situáciu v krajine. Etiópska federatívna vláda v tejto súvislosti v krajine vyhlásila od 8.10.2016 výnimočný stav po dobu 6 mesiacov, pričom konkrétne opatrenia bližšie nešpecifikovala.

 

Podľa vyhlásenia generálneho prokurátora Etiópie môže výnimočný stav zahŕňať zákaz vychádzok, náhodné zatýkanie, prehľadávanie podozrivých osôb, pozastavenie práva na písanie cirkulačných správ na sociálnych sieťach, ktoré podnecujú k pobúreniu verejnosti, zákaz nezákonných demonštrácií a blokovanie internetového spojenia.

 

Do oblastí pozdĺž hraníc s Eritreou, Keňou, Južným Sudánom, Somálskom a federálneho štátu Gambela odporúčame necestovať. V uvedených oblastiach dochádza k častým medzietnickým konfliktom a v niektorých oblastiach hrozí aj riziko terorizmu zo strany ozbrojenej skupiny al-Šabáb.

 

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky zároveň vyzýva slovenských občanov, aby v prípade cestovania do Etiópie využili službu dobrovoľnej elektronickej registrácie na webovej stránke rezortu diplomacie.