Cestovné odporúčanie - Irán

10.1.2020 | Cestovné odporúčanie | Oznamy a upozornenia pred cestovaním | Irán
Stupeň odporúčania: 3. stupeň - odporúčanie necestovať (necestovať do určitých oblastí)

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky vzhľadom na aktuálne medzinárodnopolitické napätie v regióne a nepredvídateľnosť vývoja bezpečnostnej situácie v súčasnosti občanom SR dočasne neodporúča cestovať do pohraničných provincií Iránu susediacich na západe s Irakom a Tureckom a na východe s Afganistanom a Pakistanom. Taktiež je odporúčané dôkladne zvážiť nevyhnutnosť cestovania do zvyšku Iránu, vrátane jeho južných pobrežných oblastí a ostrovov v Perzskom zálive.

 

V prípade nevyhnutného cestovania do Iránu Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR občanom SR odporúča, aby dbali na zvýšenú opatrnosť, sledovali aktuálny vývoj situácie a v prípade výskytu mimoriadnej udalosti dôsledne dodržiavali pokyny miestnych úradov.

 

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR taktiež dôrazne odporúča vyhýbať sa akýmkoľvek miestam s veľkou koncentráciou ľudí, demonštráciám či procesiám a nefotografovať a nefilmovať verejné zhromaždenia a vládne či vojenské objekty. V súvislosti s napätou situáciou v oblasti môže dochádzať k dočasným obmedzeniam v leteckej doprave. Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR občanov SR vyzýva, aby pred prípadným cestovaním do Iránu využili možnosť dobrovoľnej elektronickej registrácie na webovej stránke Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR: https://www.mzv.sk/cestovanie_a_konzularne_info/registracia-pred-cestou-do-zahranicia.